When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Erupcja wulkanu Sinabung na Sumatrze

T
10 czerwca 2015, 13:00

Indonezyjski wulkan Sinabung emituje gorące popioły i gazy.

Erupcja wulkanu Sinabung na Sumatrze

W nocy ze wtorku na środę wybuchł wulkan Sinabung w północnej części Sumatry. Olbrzym wyrzucił wysoko w powietrze chmury gazów i popiołów wulkanicznych. Specjaliści i lokalne władze uważnie obserwują aktywność Sinabung. Tydzień temu w związku z wybuchem wulkanu wydano czerwony, czyli najwyższy stopień ostrzeżenia.

Gorące potoki lawy spływające w dół po zboczach wulkanu, rozprzestrzeniły się w promieniu 2,5 km. Mieszkańców poproszono o trzymanie się z dala od szalejącego wulkanu. Główna strefa zagrożenia rozciąga się na 7 km od krateru.

Gunung Sinabung – wulkan w północnej części Sumatry w Indonezji o wysokości 2460 m n.p.m.; zaliczany do stratowulkanów. Najwyższy szczyt prowincji Sumatra Północna. Położony jest ok. 40 km na północny zachód od kaldery jeziora Toba, powstałej w wyniku wybuchu superwulkanu. Posiada cztery kratery, z których tylko jeden jest czynny.

Dołącz do nas na Facebooku