Rozpoczął się sezon na obłoki srebrzyste [WIDEO]

T
22 maja 2015, 13:29

Rozpoczął się sezon na obłoki srebrzyste 2015. Pierwsze jaśniejące w mroku chmury pojawiły się 19 maja.

Rozpoczął się sezon na obłoki srebrzyste [WIDEO]

Statek kosmiczny NASA AIM zaobserwował niebieską świecącą plamę, dryfującą przez Koło podbiegunowe, co oznacza początek sezonu na obłoki srebrzyste 2015. „Pierwsze obłoki pojawiły się 19 maja – wcześniej niż zwykle” – poinformowała Kora Rendall członek grupy naukowej AIM na Uniwersytecie w Kolorado. Obłoki znajdują się na 90° długości geograficznej. Zdjęcie zostało zrobione przy pomocy CIPS AIM:

Obłoki srebrzyste – polarne chmury mezosferyczne. Najczęściej obserwowane są w pasie pomiędzy 50° i 70° (północnej i południowej szerokości geograficznej). Obłoki srebrzyste są najwyższymi chmurami obserwowanymi z Ziemi, znajdują się w mezosferze około 75–85 km ponad powierzchnią ziemi.

Obłoki srebrzyste są najczęściej obserwowane późną wiosną i latem. Na półkuli północnej najlepszy okres do ich obserwacji zaczyna się w połowie maja i trwa do końca sierpnia.

Obłoki srebrzyste odkrył Witold Ceraski rosyjski astronom polskiego pochodzenia 13 czerwca 1885 roku, dwa lata po wybuchu wulkanu Krakatau, z którym je początkowo wiązano. Jednak z biegiem czasu, obserwacje obłoków srebrzystych nie stawały się rzadsze, ale coraz częstsze.

Zobacz też: Miasta w chmurach [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku