Wrocław: studenci stworzyli łazika marsjańskiego

T
14 maja 2015, 10:39

Studenci Politechniki Wrocławskiej zbudowali łazika marsjańskiego, który weźmie udział w międzynarodowych zawodach University Rover Challenge 2015 na pustyni w Utah.

Wrocław: studenci stworzyli łazika marsjańskiego

Scorpio N - tak nazywa się łazik marsjański zbudowany przez studentów Politechniki Wrocławskiej, który zmierzy się z pojazdami kosmicznymi z całego świata.

– Scorpio N budowaliśmy przez dwa lata. To już nasz piąty pojazd – mówi Julia Marek (21 l.), studentka z Koła Naukowego Pojazdów Niekonwencjonalnych OFF-Road.

Przed nim nie lada próba. Podczas międzynarodowego konkursu, który zostanie rozegrany na pustyni w stanie Utah w Stanach Zjednoczonych będzie on musiał pokonać stromą górkę, przewieźć paczki astronautom i obsłużyć panel słoneczny. Będzie to możliwe między innymi dzięki specjalnie uszytym dla niego oponom, które wypełniono granulatem. W ten sposób ma się lepiej trzymać nawierzchni.

– Jedna z konkurencji sprawdzi na ile niezależny jest nasz pojazd – wyjaśnia studentka. – Będzie musiał sam pobrać próbkę ziemi z głębokości 5 centymetrów. Później powinien zbadać jej wilgotność i pH – dodaje.

Dlaczego akurat z głębokości 5 centymetrów? Bo tam jest największe prawdopodobieństwo znalezienia śladów życia na Marsie.

Konkurs University Rover Challenge zaczyna się 28 maja i trwa dwa dni. Wrocławscy studenci lecą tam pięć dni wcześniej, aby już na pustyni potrenować łazikiem. Sam pojazd wylatuje do Stanów Zjednoczonych już dziś. – Jest to specjalna przesyłka z dodatkowym ubezpieczeniem. Na pewno w transporcie nie będzie rzucany - dodaje Julia Marek z uśmiechem.

Studenci z Katedry Inżynierii Maszyn Wydziału Mechanicznego liczą na miejsce na podium, choć konkurencja będzie spora. W zawodach uczestniczy 20 zespołów z całego świata. Zespół z Politechniki Wrocławskiej zajął już w zeszłym pierwsze miejsce w Europie w podobnych zawodach.

Źródło - Fakt.pl