When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Wrocław: studenci stworzyli łazika marsjańskiego

T
14 maja 2015, 10:39

Studenci Politechniki Wrocławskiej zbudowali łazika marsjańskiego, który weźmie udział w międzynarodowych zawodach University Rover Challenge 2015 na pustyni w Utah.

Wrocław: studenci stworzyli łazika marsjańskiego

Scorpio N - tak nazywa się łazik marsjański zbudowany przez studentów Politechniki Wrocławskiej, który zmierzy się z pojazdami kosmicznymi z całego świata.

– Scorpio N budowaliśmy przez dwa lata. To już nasz piąty pojazd – mówi Julia Marek (21 l.), studentka z Koła Naukowego Pojazdów Niekonwencjonalnych OFF-Road.

Przed nim nie lada próba. Podczas międzynarodowego konkursu, który zostanie rozegrany na pustyni w stanie Utah w Stanach Zjednoczonych będzie on musiał pokonać stromą górkę, przewieźć paczki astronautom i obsłużyć panel słoneczny. Będzie to możliwe między innymi dzięki specjalnie uszytym dla niego oponom, które wypełniono granulatem. W ten sposób ma się lepiej trzymać nawierzchni.

– Jedna z konkurencji sprawdzi na ile niezależny jest nasz pojazd – wyjaśnia studentka. – Będzie musiał sam pobrać próbkę ziemi z głębokości 5 centymetrów. Później powinien zbadać jej wilgotność i pH – dodaje.

Dlaczego akurat z głębokości 5 centymetrów? Bo tam jest największe prawdopodobieństwo znalezienia śladów życia na Marsie.

Konkurs University Rover Challenge zaczyna się 28 maja i trwa dwa dni. Wrocławscy studenci lecą tam pięć dni wcześniej, aby już na pustyni potrenować łazikiem. Sam pojazd wylatuje do Stanów Zjednoczonych już dziś. – Jest to specjalna przesyłka z dodatkowym ubezpieczeniem. Na pewno w transporcie nie będzie rzucany - dodaje Julia Marek z uśmiechem.

Studenci z Katedry Inżynierii Maszyn Wydziału Mechanicznego liczą na miejsce na podium, choć konkurencja będzie spora. W zawodach uczestniczy 20 zespołów z całego świata. Zespół z Politechniki Wrocławskiej zajął już w zeszłym pierwsze miejsce w Europie w podobnych zawodach.

Źródło - Fakt.pl