Pogoda dla alergików: pory roku, których należy się bać!

T
22 kwietnia 2015, 22:09

Alergia jest chorobą, którą nazywa się czasem uczuleniem czy nadwrażliwością. Jej istotą jest patologiczna odpowiedź organizmu na czynniki alergogenne, które w przypadku normalnie funkcjonującego systemu nie wywoływałyby podobnych reakcji. Alergenami mogą być różne substancje, ale najczęstszymi są to pyłki kwiatów i inne czynniki występujące w środowisku naturalnym.

Pogoda dla alergików: pory roku, których należy się bać!

Reakcja immunologiczna, a panująca pogoda

Przebieg reakcji alergicznej jest dwuetapowy. Pierwsza z odpowiedzi organizmu jest natychmiastowa, natomiast druga późna reakcja następuje w około 6-10 godzin od kontaktu z danym czynnikiem. Dlatego też jeśli już alergik zetknął się na dworze z pyłkami i doświadczył pierwszych objawów, to niestety nadwrażliwość będzie jeszcze trwała paręnaście godzin później, bez względu na to, czy dana osoba odejdzie z miejsca rozpyleń. Wato więc zawczasu dowiedzieć się, gdzie w naszej okolicy znajdują się pylące drzewa i rośliny oraz w jakim czasie należy się ich „obawiać”.

Wiosenna kwietniowa pogoda

Jak sama nazwa wskazuje w miesiącu kwietniu wszystko wokół nas zaczyna kwitnąć i żyć. Na początku miesiąca należy uważać na kwitnące brzozy, olsze, wierzby oraz przede wszystkim topole. Te ostatnie wywołują najsilniejsze reakcje alergiczne. Kwitnie również dąb, który jednak uczula znacznie rzadziej.Odzwie

Należy uważać również na zarodniki grzybów z rodzaju Alternaria i Cladosporium. W przypadku zarodników grzybów ich średnica wynosi od 2 do 100 um, a więc naprawdę trudno się przed nimi uchronić w inny sposób, jak tylko unikając miejsc, gdzie mogą się one pojawić.

Kiedy sezon pylenia się rozpoczyna?

Alergicy powinni mieć się na baczności już od końca lutego. Czasami wiosna przychodzi zbyt szybko i niektóre z roślin już wtedy zaczynają pylić. Jeśli temperatura na zewnątrz w ciągu dnia przekracza około 10 stopni Celsjusza, to znak, że przyroda zaraz zacznie budzić się do życia.

Dobry dla alergików jest za to deszcz, który maksymalnie ogranicza ilość pyłków krążących w powietrzu. Suche, bezdeszczowe, wiosenne dni to najgorszy koszmar każdej uczulonej osoby.

Pyłki roślin mogą unosić się w powietrzu nawet do ośmiu miesięcy, dlatego właściwie cały rok alergicy powinni uważać na miejsca, w których przebywają oraz regularnie przyjmować leki łagodzące objawy reakcji immunologicznych.

Skąd wiedzieć, kiedy jest „bezpiecznie”?

Warto śledzić doniesienia wiodących serwisów pogodowych. Niektóre ze stacji i źródeł internetowych podają sprawdzalne ilości stężeń pyłków różnego rodzaju alergenów w powietrzu w poszczególnych miastach, a nawet dzielnicach.

Odwiedź ZnamLek.pl - baza rzetelnych opinii o lekach.