Jedzenie jajek może minimalizować ryzyko cukrzycy

T
19 sierpnia 2015, 07:22

Ludzie, którzy jedzą w tygodniu przynajmniej cztery kurze jaja, są prawie o połowę mniej narażeni na rozwój cukrzycy.

Jedzenie jajek może minimalizować ryzyko cukrzycy

Wniosek ten został zaproponowany w oparciu o wyniki badań naukowców z University of Eastern Finland. Mówimy o rozwoju cukrzycy drugiego typu, który charakteryzuje się względnym niedoborem insuliny i zwykle zagraża ludziom z nadwagą. Eksperci rozpoczęli swoje badania jeszcze w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Wzięło w nim udział około 2,3 tys. mężczyzn w średnim wieku. Przez 20 lat naukowcy śledzili nawyki żywieniowe i stan zdrowia tych osób. Pod koniec eksperymentu 430 z nich zachorowało na cukrzycę.

Jak się okazało w wyniku badania, u osób, które jadły cztery jaja kurze w tygodniu, ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II było o 37% niższe niż u ich towarzyszy ograniczających spożycie w ciągu tygodnia do jednego jajka. Poprzednie badania w innych krajach, wykazały, że stosowanie w diecie jaj może prowadzić do rozwoju cukrzycy.

Jednak ten eksperyment udowodnił, że choroba może być rzeczywiście wywołane przez inne czynniki takie jak obfitość mięsa w diecie, palenie tytoniu czy brak aktywności fizycznej. Zdaniem uczonych jaja kurze zawierają dużo składników odżywczych, które mogą pomóc w metabolizowaniu i niwelowaniu niektórych stanów zapalnym.

Źródło - tylkomedycyna.pl