When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Zobacz, gdzie są teraz bociany

T
25 lutego 2015, 12:34

Bociany już wyleciały z Afryki, gdzie zimowały. Są w drodze do Polski. Muszą pokonać czasami nawet ponad 10 tysięcy kilometrów. Obecnie są w okolicach Tanzanii. Przed nimi zatem jeszcze długa droga.

Zobacz, gdzie są teraz bociany

Dzięki obrączkom i nadajnikom satelitarnym, które mają niektóre ptaki, wiemy, jaką drogę pokonują bociany z Afryki do Polski. – Wędrówka odbywa się szerokim frontem a wahania mogą wynosić nawet do kilkuset kilometrów – mówi Paweł Dolata, ornitolog z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. – Bociany białe wylatują z Afryki Środkowej i Południowej (w tym z RPA), lecą wzdłuż wielkich jezior afrykańskich, później pokonują Kanał Sueski i Liban, gdzie niestety sporo jest odstrzelonych dla sportu, dalej lecą nad Turcją, cieśniną Bosfor, Bułgarią, Rumunią, wreszcie nad Ukrainą lub Słowacją, aż do Polski – dodaje.

Bociany mają do pokonania ponad 10 tys. km, dziennie robią robią ok 200 km, a czasami nawet 500 km, więc zatrzymują się na żerowiskach, jedne na dłużej, inne krócej. Wszystko zależy od wieku i kondycji danego ptaka. – Bociany białe są szybownikami, na dodatek to duże ptaki, dlatego trzymają się ciepłych, wznoszących prądów powietrza. Na mapie widać wyraźnie, że nie lecą najkrótszą drogą, tylko omijają jeziora i morza – opowiada Dolata. Bociany wylatują z Afryki już w styczniu albo w lutym, żeby pojawić się w Polsce w drugiej połowie marca, zazwyczaj pierwsze są na miejscu ok. 20 marca.

O terminach decyduje nie tylko pogoda, ale również hormony. Bocian kieruje się swoim kalendarzem przyrody i musi zdążyć złożyć jaja w gnieździe. Bociany wylatują z Polski nie dlatego, że jest zimno, tylko z powodu braku pożywienia. I to właśnie jakieś wyjątkowo zachęcające żerowiska potrafią zatrzymać bociany w drodze powrotnej z ciepłych krajów. W Niemczech są ośrodki dokarmiania bocianów i niektóre z ptaków stamtąd w ogóle nie wylatują.

Źródło - Fakt.pl

Słowa kluczowe: