Zobacz, gdzie są teraz bociany

T
25 lutego 2015, 12:34

Bociany już wyleciały z Afryki, gdzie zimowały. Są w drodze do Polski. Muszą pokonać czasami nawet ponad 10 tysięcy kilometrów. Obecnie są w okolicach Tanzanii. Przed nimi zatem jeszcze długa droga.

Zobacz, gdzie są teraz bociany

Dzięki obrączkom i nadajnikom satelitarnym, które mają niektóre ptaki, wiemy, jaką drogę pokonują bociany z Afryki do Polski. – Wędrówka odbywa się szerokim frontem a wahania mogą wynosić nawet do kilkuset kilometrów – mówi Paweł Dolata, ornitolog z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. – Bociany białe wylatują z Afryki Środkowej i Południowej (w tym z RPA), lecą wzdłuż wielkich jezior afrykańskich, później pokonują Kanał Sueski i Liban, gdzie niestety sporo jest odstrzelonych dla sportu, dalej lecą nad Turcją, cieśniną Bosfor, Bułgarią, Rumunią, wreszcie nad Ukrainą lub Słowacją, aż do Polski – dodaje.

Bociany mają do pokonania ponad 10 tys. km, dziennie robią robią ok 200 km, a czasami nawet 500 km, więc zatrzymują się na żerowiskach, jedne na dłużej, inne krócej. Wszystko zależy od wieku i kondycji danego ptaka. – Bociany białe są szybownikami, na dodatek to duże ptaki, dlatego trzymają się ciepłych, wznoszących prądów powietrza. Na mapie widać wyraźnie, że nie lecą najkrótszą drogą, tylko omijają jeziora i morza – opowiada Dolata. Bociany wylatują z Afryki już w styczniu albo w lutym, żeby pojawić się w Polsce w drugiej połowie marca, zazwyczaj pierwsze są na miejscu ok. 20 marca.

O terminach decyduje nie tylko pogoda, ale również hormony. Bocian kieruje się swoim kalendarzem przyrody i musi zdążyć złożyć jaja w gnieździe. Bociany wylatują z Polski nie dlatego, że jest zimno, tylko z powodu braku pożywienia. I to właśnie jakieś wyjątkowo zachęcające żerowiska potrafią zatrzymać bociany w drodze powrotnej z ciepłych krajów. W Niemczech są ośrodki dokarmiania bocianów i niektóre z ptaków stamtąd w ogóle nie wylatują.

Źródło - Fakt.pl

Słowa kluczowe: