When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Sok pomarańczowy jest zdrowszy niż same pomarańcze

T
6 lutego 2015, 17:00

Wielu wierzy, że zdrowiej jest jeść owoce, niż pić owocowe soki. Nowe badania dowodzą jednak, że - przynajmniej jeśli chodzi o pomarańcze, nie jest to do końca prawda.

Sok pomarańczowy jest zdrowszy niż same pomarańcze

Sok z owoców zawiera wprawdzie dużo cukru, ale nasze ciało znacznie łatwiej przyswaja niektóre składniki odżywcze z soku pomarańczowego, niż ze świeżych owoców pomarańczy.

Pomarańcze są bogate w składniki odżywcze, takie jak karotenoidy i flawonoidy. Mają wiele przydatnych właściwości, np. zmniejszają ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów i chorób układu sercowo-naczyniowego.

Naukowcy w trakcie badań stwierdzili, że proces wytwarzania pasteryzowanego soku pomarańczowego nieco obniża poziom karotenoidów oraz zawartość witaminy C, jednak w tym samym czasie znacznie zwiększa ich przyswajalność, co oznacza, że organizm łatwiej potrafi przyswoić i wykorzystać te związki.

Tymczasem inne badania wykazały, że sok z owoców zwiększa ciśnienie krwi. U ludzi, którzy regularnie piją takie soki do śniadania, ciśnienie tętnicze krwi jest znacznie wyższe niż u tych, którzy piją go jedynie od czasu do czasu. Wysokie ciśnienie krwi zwiększa ryzyko zawału serca, dusznicy i zaburzeń poznawczych.

Źródło - tylkomedycyna.pl