When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Optymizm gwarantuje dobry stan układu krążenia

T
26 kwietnia 2016, 14:31

Najnowsze badanie udowodniło, że bycie optymistą jest opłacalne nie tylko dla ludzkiej psychiki, ale i zdrowia fizycznego człowieka.

Optymizm gwarantuje dobry stan układu krążenia

Jak podaje Science World Report, naukowcy ocenili stan układu krążenia uczestników za pomocą takich wskaźników jak ciśnienie krwi, wskaźnik masy ciała (BMI), stężenie cukru i cholesterolu we krwi, diety, aktywności fizycznej i palenia papierosów.

Dodatkowo naukowcy zbadali poziom optymizmu, a także zdrowie psychiczne i fizyczne wolontariuszy. Następnie specjaliści porównali ogólny stan zdrowia uczestników z ich poziomem optymizmu. Okazało się, że u optymistów stan układu sercowo-naczyniowego funkcjonował bez zarzutu dwa razy częściej, niż u pesymistów.

Optymizm gwarantuje dobry stan układu krążenia

Zależność ta istniała nawet po uwzględnieniu wpływu czynników społeczno-demograficznych i chorób psychicznych. U najbardziej optymistycznie nastawionych do życia ludzi stan układu krążenia był z 50-76% prawdopodobieństwem dobry lub idealny.

U optymistów stężenie cholesterolu i cukru we krwi znacznie częściej utrzymywały się w granicach normy. Również poziom aktywności fizycznej u osób pozytywnie nastawionych do świata był dużo wyższy, rzadziej palili oni papierosy, a ich wskaźnik BMI był ze znacznie większym prawdopodobieństwem utrzymany w normie.

Zdaniem naukowców pozytywne podejście do życia znacznie zmniejsza ryzyko śmierci z powodu chorób serca i układu krążenia. Stąd blisko do stwierdzenia, że profilaktyka w postaci poprawy samopoczucia psychicznego chorego, na przykład praca nad rozwojem optymizmu, przyczyni się do poprawy stanu układu sercowo-naczyniowego u ludzi.

Źróło - tylkomedycyna.pl

Słowa kluczowe: