When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Orkan Aleksandra zbliża się do Polski

T
12 grudnia 2014, 15:00

Orkan znad Islandii nadciąga do Polski. Po drodze przeszedł już przez Wielką Brytanię, gdzie wiatr dochodził momentami do 170 km na godzinę. W piątek orkan Aleksandra ma uderzyć w polskie wybrzeże, a kolejnego dnia przesunie się do centrum kraju.

Orkan Aleksandra zbliża się do Polski

Na szczęście zanim orkan dotrze do Polski, trochę osłabnie, bo nie przewiduje się u nas aż tak silnego wiatru jak w środę i czwartek w Wielkiej Brytanii.

- Maksimum będzie miało miejsce w piątek. Wiatr będzie porywisty na obszarze prawie całego kraju, a porywy maksymalne na wybrzeżu będą osiągać od 80 do 85 km/h. Bardzo porywisty wiatr będzie też na obszarze Sudetów i Przedgórza Sudeckiego. Natomiast na obszarze Wielkopolski, Ziemi Lubuskiej, Kujaw i centrum kraju porywy nie powinny być większe niż 65-70 km/h - poinformowała synoptyk IMGW Grażyna Dąbrowska.

- Nad Morzem Norweskim zalega rozległy i głęboki niż, który swoim zasięgiem obejmuje Europę północną i zachodnią. W nocy z czwartku na piątek na peryferiach tego niżu utworzy się nad Wyspami Brytyjskimi wtórny niż, który w ciągu 24 godzin przemieści się na wschód nad południową Skandynawię, a potem na północny wschód nad Zatokę Botnicką - poinformował w przesłanym komunikacie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Źródło - Fakt.pl

Słowa kluczowe: