When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Dlaczego kobiety są bardziej podatne na odmrożenia, niż mężczyźni?

T
10 grudnia 2014, 14:00

Czy jesteś kobietą i masz zimne dłonie i stopy, niezależnie od pory roku czy pogody? Przy tym nie można ich zazwyczaj ogrzać przy użyciu rękawiczek, czy wełnianych skarpet?

Dlaczego kobiety są bardziej podatne na odmrożenia, niż mężczyźni?

Zdaniem japońskich lekarzy zimne ręce i stopy u kobiet to wynik działania hormonów. Znajdujące się pod skórą termoreceptory (ulokowane tuż pod powierzchnią skóry, na głębokości mniejszej niż milimetr) są wrażliwe na zmiany temperatury. Skóra jest ciepła dzięki przepompowywaniu krwi przez drobne naczynia krwionośne - naczynia włosowate.

Temperatura ciała kobiety, jak twierdzą lekarze, zmienia się w czasie trwania cyklu miesiączkowego, ponieważ w tym czasie wzrasta i spada u niej poziom estrogenów. Termoreceptory zwężają naczynia włosowate, gdy wykrywają zimno, co redukuje utratę ciepła przez skórę, zapewnia prawidłowy przepływ krwi i dostarcza ciepło do najważniejszych narządów, jak serce, czy płuca. Proces ten nazywany jest skurczem naczyń krwionośnych.

Co ciekawe, gdy kobieta doświadcza uczucia zimna, prędkość krwi wprowadzanej do kończyn może nie przekraczać 0,02l/min, podczas gdy w innych warunkach pogodowych wartość ta może maksymalnie osiągać 2-3l/min. Dlatego właśnie w zimne dni kobiece ręce sinieją, a w bardzo ekstremalnych warunkach kończyny kobiet są często narażone na odmrożenia. Warto zauważyć, że mężczyźni rzadko borykają się z problemem zimnych dłoni i stóp.

Źródło - tylkomedycyna.pl

Słowa kluczowe: