Zielona herbata poprawia pamięć

T
2 grudnia 2014, 09:00

Picie zielonej herbaty poprawia funkcje poznawcze człowieka.

Zielona herbata poprawia pamięć

Badanie przeprowadzone przez japońskich naukowców wykazało, że spożywanie naparu z zielonej herbaty poprawia funkcje poznawcze u starszych osób - zwłaszcza wskaźniki pamięci krótkotrwałej.

Zebrane w trakcie badania dane pokazują, że picie zielonej herbaty może okazać się skuteczne w poprawianiu funkcji poznawczych, spowalnianiu pogarszania się pamięci u osób starszych, a także zmniejszają tempo rozwoju demencji starczej.

Jak podaje Nature.health-ua.org, autorzy badania podkreślają, że codzienne picie przez 12 starszych mieszkańców hospicjum naparów z 2g zielonej herbaty przez okres trzech miesięcy wystarczyło, aby znacznie poprawić ich stan psychiczny. U uczestników badania znacznie spadł również poziom trójglicerydów we krwi, przy jednoczesnym braku zmian w wysokości ciśnienia tętniczego i stęzenia glukozy we krwi.

Naukowcy uważają, że za te przeciwzapalne i przeciwutleniające właściwości naparu z zielonej herbaty odpowiedzialne są katechiny i taniny, które występują w tym napoju w dużych stężeniach. 2mg ekstraktu z zielonej herbaty zawiera ok. 227mg katechin i 42mg taniny.

Źródło - tylkomedycyna.pl