When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Bałtyk: morze odsłoniło 100 metrów plaży

T
26 listopada 2014, 16:00

W ciągu jednej nocy poziom morza spadł prawie o metr, w niektórych miejscach odsłaniając prawie 100 metrów plaży!

Bałtyk: morze odsłoniło 100 metrów plaży

Co się dzieje? Tsunami nadciąga czy co? - pytali rano zaniepokojeni kuracjusze odbywający swój poranny spacer po brzegu Bałyku.

Swojego zdumienia nie ukrywał również handlujący od 12 lat przy plaży Stanisław Kuc (63). – To zaskakujący widok jak nagle z dnia na dzień plaża wydłuża sie o prawie 100 metrów - mówi mężczyzna. – Prawdę powiedziawszy pierwszy raz widzę tak duży odpływ. Gdyby to się utrzymało, mielibyśmy najszersze plaże w Polsce, a kto wie czy nie na świecie!

Wytłumaczenie tego niecodziennego zjawiska jest jednak prostsze. W normalnych warunkach pływy na Bałtyku wynoszą zazwyczaj kilka centymetrów i na ogół są niedostrzegalne dla normalnego obserwatora. Tym razem jednak silny południowy wiatr, który na plaży osłoniętej wydmą i drzewami nie wydawał sie mocny, zepchnął masy wody na szwedzki brzeg. Gdy u Szwedów szalał sztorm powodując przybór wody przy brzegu, u nas mogliśmy obserwować odwrotne zjawisko i niespotykanej wielkości odpływ.

Źródło - Fakt.pl

Słowa kluczowe: