When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Nieznane właściwości mandarynek

T
25 listopada 2014, 15:00

Walory smakowe to nie jedyna zaleta mandarynek.

Nieznane właściwości mandarynek

Pomimo, że prawie 90% ich miąższu stanowi woda, pozostałe 10% masy celulozowej zawiera cukry, pektyny, kwasy, sole mineralne, glikozydy, olejki eteryczne i witaminy. Owoce te są również bogatym źródłem witamin z grupy C, ale zawierają także witaminy z grupy B, P, K, D oraz witaminę A.

Mandarynki nie są cudownym owocem na schudnięcie, jednak połączenie ćwiczeń z równoczesnym piciem soku z mandarynek pozwala uzyskać bardzo dobre wyniki. Takiego zdania są koreańscy naukowcy, którzy przeprowadzili serię badań na grupach uczniów z nadwagą. Pierwsza grupa walczyła z otyłością regularnie ćwicząc, a druga - łączyła aktywność fizyczną z regularnym spożywaniem soku mandarynkowego. Eksperyment udowodnił, że uczniowie z drugiej grupy tracili wagę znacznie szybciej i efekt utrzymywał się u nich znacznie dłużej.

Należy jednak pamiętać, że mandarynki to owoce cytrusowe i są silnym alergenem. Dlatego też należy jeść je z umiarem i nie przesadzać. Nasz organizm nie jest w stanie odłożyć składników odżywczych "na później", dlatego zdarza się, że chcąc "dowitaminizować" organizm, robimy sobie krzywdę.

Ze skórki mandarynek otrzymuje się olejek, który często jest stosowany w celach kosmetycznych, wykorzystuje się go np. podczas masażu. Olejek ze skórki mandarynkowej ma działanie uspokajające oraz wywiera korzystny wpływ na stan skóry. Ponadto, olej mandarynkowy pomaga w kobietom w ciąży w walce z rozstępami, a francuscy lekarze zalecają nawet matkom wcierać go w skórę na brzuszku dziecka, wykonując jednocześnie okrężnymi ruchami masaż, gdy maluszek cierpi na kolki.

Źródło - tylkomedycyna.pl