When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Praca na różne zmiany powoduje przedwczesne starzenie się mózgu

T
6 listopada 2014, 10:00

Wiele badań naukowych potwierdziło już negatywny wpływ pracy, którą niektórzy muszą wykonywać na różnych zmianach.

Praca na różne zmiany powoduje przedwczesne starzenie się mózgu

Okazuje się, że oprócz problemów zdrowotnych, nieregularne godziny pracy mogą postarzeć nasz mózg o kilka lat.

Badania przeprowadzone we francuskim Université de Toulouse i brytyjskim Swansea University, w których wzięło udział 3 tysiące osób wykazały, że 10 lat pracy w systemie zmianowym zmniejsza nasze zdolności intelektualne i powoduje przedwczense starzenie się naszego mózgu. Uczestnicy badań wykonywali swoją pracę w różnych godzinach - rano, w południe i wieczorami.

Okazało się, że ich pamięć, szybkość myślenia, kojarzenie informacji i inne umiejętności były wyraźnie ograniczone. Naukowcy zapewnili jednak, że jeśli zakończymy pracę w systemie zmianowym to nasze zdolności po kilku latach mogą powrócić do normy.

Dotychczasowe badania potwierdziły, że praca w nieregularnych godzinach zaburza nie tylko pracę mózgu ale również nasz zegar biologiczny, powoduje zmiany hormonalne, zmiany nastroju oraz temperatury ciała. Co więcej, osoby pracujące na nocną zmianę są o wiele bardziej narażone na choroby serca, raka czy cukrzycę typu 2 a ponad 97% rytmicznych genów wpada w dysharmonię.

Źródło - tylkomedycyna.pl

Słowa kluczowe: