When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Indonezja: Doszło do nowej fazy aktywności wulkanu Sinabung

T
7 października 2014, 11:49

Na wyspie Sumatra, doszło do kolejnej erupcji wulkanu Sinabung. Nowa faza aktywności rozpoczęła się w niedzielę rano czasu lokalnego.

Indonezja: Doszło do nowej fazy aktywności wulkanu Sinabung

W porównaniu do poprzednich wzmożeń aktywności tego żywiołu tym razem sytuacja jest na tyle opanowana, że nie były konieczne masowe ewakuacje ludności. W czerwcu i lipcu wulkan też pozostawał aktywny, a na początku roku podczas jego erupcji zginęło co najmniej 20 osób.

Zdaniem wulkanologów, przyczyną zwiększonej aktywności jednego z najbardziej niespokojnych wulkanów w Indonezji, był upadek kopuły lawy znajdującej się na szczycie krateru. Zwykle tego typu zdarzenia inicjują aktywność sejsmiczną.

Sinabung znajduje się w północnej części wyspy Sumatra, 60 km od miasta Medan. Wysokość nad poziomem morza wulkan jest 2 460 m n.p.m. Jego pierwsza od niemal 400 lat erupcja miała miejsce w 2010 roku, a następne emisji popiołu powtarzały się w 2013 r. i na początku 2014 roku.

Źródło - ZNZ