When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Wylesianie Amazonii widać nawet z kosmosu

T
24 września 2014, 15:00

Amazonia to największy na świecie las, który bywa nazywany płucami Ziemi. Niestety dżungla ta znika w szybkim tempie, karczowana i wypalana w celu przekształcenia jej w pola uprawne.

Wylesianie Amazonii widać nawet z kosmosu

Wylesianie Amazonii odbywa się zwykle w bardzo brutalny sposób. Połacie lasu są po prostu wypalane. Dzięki temu w Brazylii uzyskuje się w ten sposób dla rolnictwa duże obszary wysokiej klasy ziemi.

Problem jednak w tym, że skala przeobrażeń dżungli w pola uprawne jest niepokojąco duża. Pożary Amazonii trwają prawie cały czas, a dym widoczny jest nawet z kosmosu. Udokumentowali to ostatnio astronauci znajdujący się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Powyższe zdjęcie przedstawia proces wylesiania Amazonii w praktyce, widziany z okien ISS 19 sierpnia 2014 roku. Wygląda na to, że ma to związek z pozyskiwaniem ziemi ornej w okolicy drogi BR-163, prowadzącej przez stan Mato Grosso, w kierunku Rio Crepori.

Dzięki ziemi z wylesiania Brazylia przeżyła wielki boom rolniczy. W latach 2001 do 2004 areał uprawny zwiększył się o 3,6 miliona hektarów. W samym Mato Grosso wzrost plantacji wyniósł 540 tysięcy hektarów. Obecnie ekolodzy szacują, że powierzchnia Amazonii zmniejszyła się od XX wieku o 22% i w ciągu ostatnich kilku lat tempo wylesiania w niektórych miejscach wzrosło o 10%.

Źródło - ZNZ