Nadciąga burza magnetyczna - zorze polarne moga być widoczne z Polski

T
12 września 2014, 15:00

Między piątkiem a sobotą czeka nas silna burza geomagnetyczna po dotarciu do ziemi koronalnych wyrzutów masy z ostatnich dwóch rozbłysków słonecznych M4.5 oraz X1.6.

Nadciąga burza magnetyczna - zorze polarne moga być widoczne z Polski

CME (koronalny wyrzut masy) z wczorajszego rozbłysku pędzi z ogromną prędkością 3750km/s i według ostatnich prognoz ma dotrzeć do ziemskiej magnetosfery w piątek po południu lub wieczorem. Wiatr słoneczny może dochodzić nawet do 900km/s a warto zaznaczyć, że tak dużej prędkości wiatru nie było od blisko dwóch lat.

Od wczoraj rośnie liczba protonów zarówno nisko jak i wysoko energetycznych, co tylko potwierdza, że CME było skierowane w stronę naszej planety. Powstało tak zwane full-halo CME wyrzut masy był ogromny i duża jej część trafi w Ziemie. Prognozy mówią o burzy geomagnetycznej na poziomie G3-G4 w pięciostopniowej skali.

Blisko 60 procent szans na zorze polarną na średnich szerokościach geograficznych są to miasta: Warszawa, Berlin, Amsterdam, Bruksela. Natomiast dla wysokich szerokości geograficznych jest aż 90 procent są to głównie miasta skandynawskie oraz na Wyspach Brytyjskich, natomiast z polskich miast: Gdańsk, Olsztyn, Szczecin, Poznań.

Źródło - ZNZ

Słowa kluczowe: