When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Nadciąga burza magnetyczna - zorze polarne moga być widoczne z Polski

T
12 września 2014, 15:00

Między piątkiem a sobotą czeka nas silna burza geomagnetyczna po dotarciu do ziemi koronalnych wyrzutów masy z ostatnich dwóch rozbłysków słonecznych M4.5 oraz X1.6.

Nadciąga burza magnetyczna - zorze polarne moga być widoczne z Polski

CME (koronalny wyrzut masy) z wczorajszego rozbłysku pędzi z ogromną prędkością 3750km/s i według ostatnich prognoz ma dotrzeć do ziemskiej magnetosfery w piątek po południu lub wieczorem. Wiatr słoneczny może dochodzić nawet do 900km/s a warto zaznaczyć, że tak dużej prędkości wiatru nie było od blisko dwóch lat.

Od wczoraj rośnie liczba protonów zarówno nisko jak i wysoko energetycznych, co tylko potwierdza, że CME było skierowane w stronę naszej planety. Powstało tak zwane full-halo CME wyrzut masy był ogromny i duża jej część trafi w Ziemie. Prognozy mówią o burzy geomagnetycznej na poziomie G3-G4 w pięciostopniowej skali.

Blisko 60 procent szans na zorze polarną na średnich szerokościach geograficznych są to miasta: Warszawa, Berlin, Amsterdam, Bruksela. Natomiast dla wysokich szerokości geograficznych jest aż 90 procent są to głównie miasta skandynawskie oraz na Wyspach Brytyjskich, natomiast z polskich miast: Gdańsk, Olsztyn, Szczecin, Poznań.

Źródło - ZNZ

Słowa kluczowe: