Czy w Smoczej Jamie naprawdę mieszkał smok?

T
11 września 2014, 14:05

Naukowcy zbadają jakie tajemnice kryje Smocza Jama pod Wawelem.

Czy w Smoczej Jamie naprawdę mieszkał smok?

"Zachować dziedzictwo Smoczej Jamy na Wawelu" to międzynarodowy projekt, dzięki któremu uda się zbadać mikroklimat legendarnej jamy oraz jej stan techniczny. Ostatni raz naukowcy zajmowali się jamą 40 lat temu.

Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej i Norweskiego Instytut Badań Powietrza (NILU) podjęli się nie lada wyzwania. Postanowili zbadać warunki panujące w Smoczej Jamie położonej u stóp Wawelu. To obowiązkowy punkt każdej wycieczki, a także miejsce owiane wielką tajemnicą.

Smocza Jama to jaskinia naturalna. – Na przełomie lat 60. i 70. zamontowano tu około 1,5 tys. kotwi stalowych i niemal od 40 lat komora ta jest użytkowana, ale widać oznaki, że górotwór jednak pracuje. Przyszedł czas na weryfikację stanu technicznego jaskini i jej zabezpieczeń. Trzeba sprawdzić, na ile statyczny jest górotwór i stabilne są skały. Chcielibyśmy też, żeby zweryfikowany został sam wygląd – wystrój jaskini – mówił na wtorkowej konferencji dr hab. Tadeusz Mikoś z AGH.

Z kolei badacze z zagranicy zajmą się mikroklimatem. Obecnie pobierane są próbki powietrza wewnątrz i na zewnątrz jaskini. W projekcie przewidziano również liczne wydarzenia artystyczne czy naukowe.

Źródło - Fakt.pl