When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Produkty bezglutenowe mogą zawierać niebezpieczny alergen

T
4 września 2014, 14:05

Naukowcy z Kansas State University w oferowanych powszechnie produktach bezglutenowych znaleźli składnik wywołujący silne reakcje alergiczne.

Produkty bezglutenowe mogą zawierać niebezpieczny alergen

Mowa tu o łubinie - roślinie z rodziny bobowatych. Popularność i powszechne stosowanie łubinu jest uzasadnione. Roślina ta jest bogata w białko i błonnik, pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu i zawiera przy tym niewiele tłuszczu. Dlatego często stosuje się go jako zamiennik pszenicy w produktach bezglutenowych. Jednak obecnie specjaliści zalecają ostrożność w jego spożywaniu, zwłaszcza ludziom, którzy są uczuleni na soję i orzeszki ziemne. W łupinie tej rośliny znajduje się bowiem to samo białko, które wywołuje reakcje alergiczne po spożyciu soi i orzeszków ziemnych.

Naukowcy zalecają, aby przy pierwszych objawach alergii natychmiast udać się do lekarza. Co powinno nas zaalarmować? Objawy reakcji alergicznej mogą przybierać różną postać, może pojawić się pokrzywka, obrzęk warg, wymioty, trudności w oddychaniu, a nawet pełnoobjawowy wstrząs anafilaktyczny. Nawet osoby, które nie mają alergii na rośliny strączkowe powinni zachować ostrożność, ponieważ alergia na dany produkt może pojawić się na dowolnym etapie naszego życia.

Źródło - tylkomedycyna.pl