When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Ten radar ostrzeże przed burzą

T
4 września 2014, 12:17

Bardzo dokładny i nowoczesny radar meteorologiczny stanął w Goczałkowicach. Od połowy września każdy będzie mógł sprawdzić pogodę!

Ten radar ostrzeże przed burzą

To super cudo jest pierwszym takim radarem w Polsce. Potrafi namierzyć niepokojące zjawiska pogodowe w zasięgu 100 kilometrów. Sprawdza więc czy nie nadciągają burze z gradobiciem, intensywne ulewy czy śnieg w woj. śląskim, małopolskim i opolskim.Obecne radary pracują na pasmie C, które bardzo często jest zakłócane przez sieci wi-fi. Wskazania ich nie zawsze bywają wiarygodne. Radar z Goczałkowic pracuje na pasmie X. – Dzięki czemu jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkie negatywne zjawiska, burze, intensywne opady deszczu, gradu, śniegu – mówi Dawid Łepko, z firmy Ekocentrum, do której należy radar. – Na dwie godziny wcześniej wiemy, że zbliża się front opadowy. Możemy też ustalić godzinę wcześniej gdzie wystąpią gwałtowne zjawiska pogodowe – dodaje.

Radar współpracuje z detektorem burzowym, który precyzyjnie wyłapuje lokalizację i wyładowania burzowe. To pozwala ustalić do 1 czy 2 kilometrów gdzie jest burza. Radar i detektor mogą być przydatne służbom kryzysowym, straży pożarnej, zarządcom zbiorników przeciwpowodziowych, leśnikom, a także pracownikom aeroklubów. Pomaga wykryć niebezpieczeństwo. Same urządzenia nie są szkodliwe dla ludzi ani zwierząt. Od 15 września na specjalnym portalu: www.radardlaslaska.pl/map.php każdy mieszkaniec Śląska będzie mógł sprawdzić czy w okolicy, w której jest lub się wybiera, nie szykuje się gwałtowne załamanie pogody.

Źródło - Fakt.pl