Ten radar ostrzeże przed burzą

T
4 września 2014, 12:17

Bardzo dokładny i nowoczesny radar meteorologiczny stanął w Goczałkowicach. Od połowy września każdy będzie mógł sprawdzić pogodę!

Ten radar ostrzeże przed burzą

To super cudo jest pierwszym takim radarem w Polsce. Potrafi namierzyć niepokojące zjawiska pogodowe w zasięgu 100 kilometrów. Sprawdza więc czy nie nadciągają burze z gradobiciem, intensywne ulewy czy śnieg w woj. śląskim, małopolskim i opolskim.Obecne radary pracują na pasmie C, które bardzo często jest zakłócane przez sieci wi-fi. Wskazania ich nie zawsze bywają wiarygodne. Radar z Goczałkowic pracuje na pasmie X. – Dzięki czemu jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkie negatywne zjawiska, burze, intensywne opady deszczu, gradu, śniegu – mówi Dawid Łepko, z firmy Ekocentrum, do której należy radar. – Na dwie godziny wcześniej wiemy, że zbliża się front opadowy. Możemy też ustalić godzinę wcześniej gdzie wystąpią gwałtowne zjawiska pogodowe – dodaje.

Radar współpracuje z detektorem burzowym, który precyzyjnie wyłapuje lokalizację i wyładowania burzowe. To pozwala ustalić do 1 czy 2 kilometrów gdzie jest burza. Radar i detektor mogą być przydatne służbom kryzysowym, straży pożarnej, zarządcom zbiorników przeciwpowodziowych, leśnikom, a także pracownikom aeroklubów. Pomaga wykryć niebezpieczeństwo. Same urządzenia nie są szkodliwe dla ludzi ani zwierząt. Od 15 września na specjalnym portalu: www.radardlaslaska.pl/map.php każdy mieszkaniec Śląska będzie mógł sprawdzić czy w okolicy, w której jest lub się wybiera, nie szykuje się gwałtowne załamanie pogody.

Źródło - Fakt.pl