When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Małopolska stolicją winiarstwa

T
27 sierpnia 2014, 12:00

Małopolska staje się stolicą winiarstwa. W całym regionie działa już 100 winnic, a polskie wino cieszy się coraz większym uznaniem smakoszy.

Małopolska stolicją winiarstwa

Wina z Małopolski cieszą się coraz większą popularnością. W regionie trunek produkuje już 100 winnic. Na razie większość z ich właścicieli to pasjonaci, nie liczący na szybki zarobek, dlatego rodzime wina nadal są produktem niszowym. Dostępne jest w sklepach internetowych, niektórych restauracjach oraz sklepach winiarskich. W zwykłym markecie ich nie dostaniemy. Na razie, bo polski rynek winiarski przeżywa prawdziwy rozkwit.

Winiarze z Małopolski regularnie wyjeżdżają za granice, by u swoich francuskich, czy węgierskich kolegów zgłębiać tajniki uprawy winorośli. Jak widać wyjazdy przynoszą efekty, bo w całej Małopolsce mamy już ponad 100 winnic. 15 z nich tworzy tzw. Małopolski Szlak Winny, specjalną trasę dla zwiedzających.

Winnice należące do "Szlaku" przyjmują gości, oferują im nocleg i rzecz jasna degustację win. W Polsce cały czas przybywa zwolenników tzw. enoturystyki, czyli zwiedzania winnic. Mało tego! Nasze rodzime produkty coraz częściej są doceniane zagranicą. Zdobywamy nawet nagody w międzynarodowych konkursach, jak tym który w czerwcu odbył się w Łańcucie. Było tam 277 win z 15 krajów, z czego aż 20 polskich trunków zdobyło medale.

Źródło - Fakt.pl

Słowa kluczowe: