Małopolska stolicją winiarstwa

T
27 sierpnia 2014, 12:00

Małopolska staje się stolicą winiarstwa. W całym regionie działa już 100 winnic, a polskie wino cieszy się coraz większym uznaniem smakoszy.

Małopolska stolicją winiarstwa

Wina z Małopolski cieszą się coraz większą popularnością. W regionie trunek produkuje już 100 winnic. Na razie większość z ich właścicieli to pasjonaci, nie liczący na szybki zarobek, dlatego rodzime wina nadal są produktem niszowym. Dostępne jest w sklepach internetowych, niektórych restauracjach oraz sklepach winiarskich. W zwykłym markecie ich nie dostaniemy. Na razie, bo polski rynek winiarski przeżywa prawdziwy rozkwit.

Winiarze z Małopolski regularnie wyjeżdżają za granice, by u swoich francuskich, czy węgierskich kolegów zgłębiać tajniki uprawy winorośli. Jak widać wyjazdy przynoszą efekty, bo w całej Małopolsce mamy już ponad 100 winnic. 15 z nich tworzy tzw. Małopolski Szlak Winny, specjalną trasę dla zwiedzających.

Winnice należące do "Szlaku" przyjmują gości, oferują im nocleg i rzecz jasna degustację win. W Polsce cały czas przybywa zwolenników tzw. enoturystyki, czyli zwiedzania winnic. Mało tego! Nasze rodzime produkty coraz częściej są doceniane zagranicą. Zdobywamy nawet nagody w międzynarodowych konkursach, jak tym który w czerwcu odbył się w Łańcucie. Było tam 277 win z 15 krajów, z czego aż 20 polskich trunków zdobyło medale.

Źródło - Fakt.pl

Słowa kluczowe: