When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Co zrobić gdy staniemy się ofiarą kleszcza?

T
1 sierpnia 2014, 15:25

Często kleszcze są nosicielem niebezpiecznych chorób, np. kleszczowego zapalenia mózgu, czy choroby z Lyme (boreliozy). Warto tu dodać, że kleszczowe zapalenie mózgu jest bardzo trudne do wykrycia, ponieważ przy łagodniejszym przebiegu może zostać pomylone z innymi chorobami wirusowymi.

Co zrobić gdy staniemy się ofiarą kleszcza?

Cały problem polega na tym, że kleszcz jest bardzo mały, a jego ugryzienie jest bezbolesne, ponieważ wraz ze śliną wprowadza on do rany substancje znieczulające. Dlatego ugryzienie najczęściej odkrywa się dopiero po 2-3 dniach.

Gdy odkryjemy kleszcza, należy oczywiście jak najszybciej usunąć owada i odpowiednio zdezynfekować ranę. Najlepiej do tego celu użyć pęsety, którą należy bardzo ostrożnie złapać ciało kleszcza, jak najbliżej jego głowy. Następnie powinno się wykręcić kleszcza, trzymając pęsetę prostopadle do skóry. Gdy jest to możliwe, najlepiej nie naciskać zbyt mocno ciała kleszcza, aby nie wtłoczyć zakażonych wnętrzności owada do rany. Bardzo duże ilości wirusów znajdują się w głowie kleszcza, więc nie powinno się jej pozostawiać w skórze.

Jeśli nie udało się całkowicie usunąć owada z ciała, należy przetrzeć ranę wacikiem nasączonym alkoholem i do usunięcia resztek ciała kleszcza użyć sterylnej igły lekarskiej lub zwykłej, zdezynfekowanej dostępnymi środkami igły. Po zabiegu powinno się zdezynfekować samą ranę i skórę wokół niej jodyną lub wodą utlenioną. Po usunięciu kleszcza najlepiej jak najszybciej przebadać się w kierunku boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu.

Źródło - tylkomedycyna.pl

Słowa kluczowe: