​Klimat w Tatrach

T
28 lipca 2014, 11:13

W Tatrach panuje typowy klimat wysokogórski, który odznacza się ogromną zmiennością zarówno pod względem temperatury, jak i opadów.

​Klimat w Tatrach

Do rzadkości nie należą sytuacje, kiedy to w ciągu zaledwie kilku godzin dochodzi do gwałtownej zmiany pogody. Tego typu załamania pogodowe, zwłaszcza gdy chodzi o niespodziewane wichury lub burze śnieżne, są bardzo niebezpieczne dla turystów na szlakach górskich.

Jeśli zatem zdecydujemy się spędzić kilka dni w Zakopanem, Białce Tatrzańskiej, Białym Dunajcu lub innej miejscowości tatrzańskiej warto wcześniej upewnić się co do prognozowanych warunków atmosferycznych. Od tego w dużej mierze zależy nasze bezpieczeństwo w trakcie wycieczek górskich.

Choć klimat tatrzański jest nieprzewidywalny, można jednak zauważyć kilka jego charakterystycznych cech. Od listopada aż do kwietnia trwa tutaj zima. Obfite opady śniegu, zamiecie śnieżne oraz różnice temperaturowe (na szczytach jest o wiele cieplej niż w dolinach) – tego właśnie można się spodziewać zimą w Tatrach. Warto dodać, że po opadach śniegu wzrasta ryzyko zejścia lawiny.

Wraz z pojawieniem się w Dolinie Chochołowskiej krokusów możemy mówić o nadejściu tatrzańskiej wiosny. To zdecydowanie najbardziej dżdżysta pora roku w tym rejonie. Wezbrane potoki górskie i często występujące mgły powodują, że krótka tatrzańska wiosna raczej nie sprzyja górskim wędrówkom.

Pod koniec czerwca zaczyna się w Tatrach lato. Górskie lato nie należy raczej do upalnych. O ile w lipcu odnotowuje się zazwyczaj wysokie opady, o tyle w sierpniu i we wrześniu możemy liczyć na wyraźną poprawę pogody. Choć upały są w Tatrach rzadkością, warto jednak zachować ostrożność. Bardzo wysokie temperatury zwiastują z reguły burze z piorunami.

Zdecydowanie najbardziej przyjazna turystom jest jesień w Tatrach. To właśnie od września do połowy października lub nawet początków listopada panują tutaj najlepsze warunki do wycieczek górskich. Wybierając się w góry jesienią, możemy oczekiwać słonecznej pogody i stosunkowo niewielkich opadów.