Najgłębsze jeziora świata [FOTO]

T
7 września 2015, 09:21

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć!

Najgłębsze jeziora świata [FOTO]

Matana - jezioro tektoniczne, położone na Celebesie Południowym w Indonezji. Maksymalna głębokość wynosi 590 m.

Issyk-kul – bezodpływowe słonawe jezioro pochodzenia tektonicznego położone w północno-wschodnim Kirgistanie. Położone na wysokości 1608 m n.p.m. jezioro zajmuje powierzchnię 6236 km², tym samym uznawane jest za drugie co do wielkości jezioro obszarów górskich świata, po jeziorze Titicaca. Maksymalna głębokość wynosi 668 m.

Wielkie Jezioro Niewolnicze – najgłębsze jezioro w Ameryce Północnej z maksymalną głębokością 614 metrów. Ma 480 km długości oraz od 19 do 109 km szerokości. Zajmuje powierzchnię 27 200 km².

Wostok – największe ze znanych jezior podlodowcowych na Antarktydzie. Położone jest ok. 4000 metrów pod pokrywą lodu, na powierzchni której znajduje się rosyjska stacja badawcza Wostok. Długość jeziora to ok. 250 km, a jego szerokość dochodzi do 50 km. Maksymalna głębokość wynosi ok. 870 m.

Tanganika – jezioro w Afryce Wschodniej, jedno z Wielkich Jezior Afrykańskich. Zajmuje powierzchnię 34,4 tys. km², jest najdłuższym słodkowodnym jeziorem świata i najgłębszym jeziorem afrykańskim. Maksymalna głębokość osiąga 1435 m.

Morze Kaspijskie – bezodpływowe słone jezioro reliktowe w Azji i w niewielkiej części w Europie. Jest największym jeziorem świata z powierzchnią wynoszącą ok. 370 tys. km² . Maksymalna głębokość to 1025 m.

Jezioro Kraterowe – najgłębsze jezioro Stanów Zjednoczonych, leżące w stanie Oregon na terenie Parku Narodowego Jeziora Kraterowego. Powstało około 7700 lat temu w wyniku erupcji wulkanu. Maksymalna głębokość wynosi 589 m.

San Martín – jezioro w południowej części Ameryki Południowej, na pograniczu Chile i Argentyny. Jest najgłębszym jeziorem Ameryki Południowej i czwartym najgłębszym jeziorem na świecie. Jezioro zajmuje powierzchnię 1013 km², maksymalna glębokość - 836 m.

Bajkał - błękitne oko Syberii. Jezioro tektoniczne w Azji, położone na terytorium Rosji (Syberia) w Republice Buriacji i obwodzie irkuckim. Jest ono najstarszym i najgłębszym jeziorem na świecie. Maksymalna glębokość to 1642 (1620 – największa osiągnięta głębokość zanurzenia).