When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Sanepid zbadał krakowskie kąpieliska

T
10 lipca 2014, 12:03

Sprawdź, które z kąpielisk i basenów są bezpieczne.

Sanepid zbadał krakowskie kąpieliska

Często oceniamy czystość wody, biorąc pod uwagę jedynie jej przejrzystość i to, czy nie pływają w niej śmieci. To, co najgroźniejsze, jest jednak niewidoczne dla naszych oczu. Kąpiel w skażonej wodzie niesie ze sobą wielkie zagrożenie, szczególnie dla naszych pociech. W upalne dni w wodach o obiegu zamkniętym namnażają się drobnoustroje, bakterie salmonelli, grzyby czy jaja pasożytów odzwierzęcych.

W lecie najlepiej kąpać się w miejscach zorganizowanych, które poddawane są systematycznej kontroli. Trzeba jednak pamiętać, że obecnie za badanie jakości wody odpowiada organizator kąpieliska, dlatego najlepiej samemu sprawdzić takie miejsce. – Nie mamy zgłoszeń, żeby gdzieś w Małopolsce z powodów sanitarnych nie można się było kąpać – mówi Elżbieta Kuras z małopolskiego sanepidu. W Krakowie bezpiecznie możemy się kąpać w Zalewie Bagry czy w basenach Clepardia i KS Wanda. Bezpiecznie jest też nad Kryspinowem. Choć w większości miast regionu wszystkie kąpieliska spełniają wymogi sanitarne, pamiętajmy, że są miejsca, gdzie po prostu kąpać się nie wolno. Zakaz pływania obowiązuje m.in. w Wiśle i w Zakrzówku.

Źródło - Fakt.pl

Słowa kluczowe: