Bałtyk groźny jak nigdy

T
14 czerwca 2014, 13:36

Wody Bałtyku stają się coraz groźniejsze dla człowieka. Przez zmiany klimatyczne rośnie ich poziom. Topnienie lodowców obu biegunów może przebiegać według najgorszego scenariusza

Bałtyk groźny jak nigdy

Naukowcy mają dla nas kolejną złą wiadomość. Jeśli nic się nie zmieni i nadal lodowce na obu biegunach będą topnieć w takim tempie, czekają nas kataklizmy.

– Poziom wody przy brzegach Finlandii może wzrosnąć nawet o 90 cm. W takiej sytuacji m.in. coroczne wiosenne i jesienne przybrania wód w rzekach wpadających do Bałtyku przekształcą się w groźne powodzie – cytuje sfora.pl. Naukowcy szacują, że do końca stulecia poziom wód Bałtyku w Zatoce Fińskiej podniesie się o 30 cm! To bardzo dużo, zważywszy na powierzchnię morza. Winą za ten proces obarczają zmiany klimatyczne, które powodują topnienie lodowców na obu biegunach.

Państwa mające dostęp do Bałtyku zdają się nie mieć świadomości zagrożenia. Czy wobec tego jest jakiś ratunek? – Trzeba wytyczyć granice przyszłej zabudowy nie tylko nad wodami śródlądowymi, ale również nad brzegami morskim – uważają eksperci z Finnish Environment Institute's Marine Research Centre.

Źródło - Fakt.pl