Polacy znowu jadą na Broad Peak!

T
10 czerwca 2014, 11:46

Polacy znowu jadą wspinać się na Broad Peak. Już dziś (10. czerwca) ruszają dwie polskie wyprawy, których celem jest zdobycie Broad Peak Middle oraz K2. W obu wyprawach bierze udział łącznie 13 osób.

Polacy znowu jadą na Broad Peak!
przeczytaj także:

- Celem programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera jest przygotowanie himalaistów do zimowych wypraw na ostatnie z niezdobytych ośmiotysięczników, czyli K2 i Nanga Parbat. Dlatego też takie były pierwotne cele obu wypraw letnich. K2 pozostaje bez zmian, jednak po konsultacjach z agencjami pakistańskimi, ze względu na zagrożenie terrorystyczne od strony Diamir na Nanga Parbat, zdecydowaliśmy, że celem drugiej wyprawy będzie Broad Peak Middle - komentował Janusz Majer, szef programu.

Masywy K2 i Broad Peaku są położone nieopodal siebie, bazy obu wypraw będzie więc dzielić zaledwie kilka godzin drogi, co także ułatwi logistykę i komunikację. Planowane zakończenie działań przypada na koniec sierpnia. Celem jednej wyprawy będzie letnie zdobycie K2. Drugi zespół będzie zdobywał Broad Peak Middle.

Szczyt ten jest jednym z wierzchołków potężnego masywu Broad Peak, wznosi się na południowy wschód od K2. - Wybraliśmy Broad Peak Middle dlatego, że jest on dużo trudniejszy od głównego wierzchołka Broad Peaku, miał dotychczas niewiele wejść, stanowi więc dużo poważniejszy i ambitniejszy cel - mówił Majer.

Wspinacze z Broad Peak Middle będą wchodzić tą samą drogą, którą w 1984 roku schodził Jerzy Kukuczka z Wojciechem Kurtyką. Liderem wyprawy na Broad Peak Middle jest Jerzy Natkański. Pozostali członkowie to: Jarosław Gawrysiak, Agnieszka Bielecka, Grzegorz Bielejec, Jarosław Botor, Marek Chmielarski, Mariusz Grudzień, Kacper Tekieli oraz Piotr Tomala. Na własny koszt do wyprawy dołączył Krzysztof Stasiak.

Lider, Jerzy Natkański jest doświadczonym himalaistą, a także kierownikiem wypraw himalajskich. Zdobywca szczytów Gasherbrum II i Broad Peak. Uczestnik wielu wypraw w góry wysokie m.in. na Dhaulagiri, zimowej na Nanga Parbat (kierowanej przez Andrzeja Zawadę), zimowej na Makalu i zimowej Netia-K2. Dokonał pierwszego wejścia na Borondo Sar (6800 m n.p.m.) w Karakorum. Kierował wyprawami unifikacyjnymi programu Polski Himalaizm Zimowy PZA na Manaslu (2012) i Dhaulagiri (2013). Pełni także funkcję dyrektora Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki.

Źródło - Fakt.pl

Słowa kluczowe: