USA: gwałtowne burze z gradobiciem nad Teksasem

T
27 maja 2014, 14:39

Nad zachodnimi i centralnymi regionami stanu Teksas utrzymują się gwałtowne burze, sprowadzając grad wielkości piłek bejsbolowych i opady do 130 l/mkw. Obowiązuje stan zagrożenia powodziowego potęgowany przez słabe wnikanie wody w grunt z powodu 4-letniej suszy.

USA: gwałtowne burze z gradobiciem nad Teksasem

- Silny front burzowy nad położonymi w zachodnio-centralnym Teksasie hrabstwami utrzymuje się już od kilku dni – przyznaje meteorolog Jonathan Guseman z Narodowej Służby Meteorologicznej w Lubbock (stolicy hrabstwa o tej samej nazwie w stanie Teksas). Synoptycy prognozują, że dopiero w czwartek strefa opadów ustąpi i przesunie się nad Oklahomę. Ze względu na obfitość i gwałtowność ulew na terenie hrabstw Midland-Odessa obowiązuje alert powodziowy.

- W mieście Midland (centralny zachód stanu) spadło w sobotę łącznie 50 l/mkw. wody, lokalnie nawet 25 l/mkw.na godzinę - poinformował meteorolog Rick Hluchan. W innych regionach ulewy były jeszcze obfitsze. Stacje meteorologiczne odnotowały 106,68 l/mkw. deszczu w miejscowości San Angelo i aż 137,16 mm l/mkw. w miasteczku Ralls.

Źródło - losyziemi.pl