Katastrofalne deszcze w Polsce!

T
27 maja 2014, 10:43

W ciągu najbliższych godzin może spaść z nieba tyle wody ile zwykle spada w ciągu dwóch miesięcy. – Ostrzeżeniem jest to, co dzieje się w Warszawie – powiedział premier Donald Tusk, gdy nad stolicą przeszła potężna ulewa.

Katastrofalne deszcze w Polsce!

Już jest źle, ale może być jeszcze gorzej. Szef Rządowego Centrum Bezpieczeństwa nadbryg. Janusz Skulich podkreślił, że intensywne opady deszczu mogą doprowadzić do lokalnych podtopień i dużego przyboru wody w rzekach. – Może to doprowadzić do sytuacji podobnej do tej, którą przerabialiśmy dwa tygodnie temu. Tym razem w dorzeczu Odry, a być może i na Wiśle – powiedział Skulich,

Kataklizmu powodzi obawia się Dolny Śląsk. W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu, które nawiedzą tereny województwa we wtorek i w środę, wszystkie służby ochrony cywilnej postawione są w stan nadzwyczajnej gotowości na wypadek powstania lokalnych podtopień – informuje tvn24.

Do stolicy Dolnego Śląska skierowane zostaną grupy ratownictwa wysokościowego z Warszawy oraz Łodzi, gdzie będą mogli oni korzystać z udostępnionych przez policję (również przebazowanych z innych części kraju) śmigłowców. Dodatkowo z Bydgoszczy oraz z Poznania do Wrocławia wyruszą kompanie ze sprzętem do zwalczania skutków powodzi i grupą kilkudziesięciu kadetów szkół pożarniczych.

Prognozy meteorologów zdecydowały o kolejnym spotkaniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem premiera Donalda Tuska. Zresztą podczas obrad nad stolicą przeszła potężna burza. – Rozumiem, że sytuacja znowu jest potencjalnie bardzo poważna i niespodziewana. Ostrzeżeniem jest to, co się dzieje w Warszawie, ale rozumiem, że możemy się spodziewać znacznie poważniejszych zdarzeń – powiedział premier.

Obfite ulewy sprowadzone przez przesuwający się nad Polską front grożą kolejnymi podtopieniami i zalaniami. W podwarszawskich gminach Góra Kalwaria oraz Konstancin-Jeziorna były przerwy w dostawach prądu, ale awarie usuwano na bieżąco.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega, że w ciągu 36 godzin (27 - 28 maja) ulewne deszcze o opadach do około 100 – 150 mm (100-150 l/mkw.) są przewidywane w województwach: lubuskim, wielkopolskim, dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim, lubelskim, łódzkim i mazowieckim. Średnia miesięczna suma opadów w maju dla tych województw wynosi 50 – 70 mm.

Źródło - Fakt.pl