When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

W województwie śląskim ulewy zniszczyły 44 mosty i 22 km dróg, wstępne straty na ponad 50 milionów złotych

T
23 maja 2014, 13:06

Straty spowodowane przez ulewne deszcze i podtopienia w woj. śląskim urzędy powiatowe oszacowały wstępnie na ponad 50 mln zł – podały w czwartek służby wojewody śląskiego. Dane nie są ostateczne i wymagają dalszej weryfikacji.

W województwie śląskim ulewy zniszczyły 44 mosty i 22 km dróg, wstępne straty na ponad 50 milionów złotych

- Te dane nie są ostateczne, w wielu gminach trwa jeszcze szacowanie strat. Zebranie pełnych informacji i ich weryfikacja w ciągu kilku dni nie są możliwe. Suma wydaje się wysoka, trzeba jednak pamiętać, że szacunków nie dokonywali eksperci. Gminy mają na liczenie strat jeszcze trzy miesiące, a służby wojewody na ich weryfikację – sześć miesięcy – powiedział PAP zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach Andrzej Szczeponek.

Największe straty poniósł powiat żywiecki. Żywioł uszkodził tam ponad 22 km dróg i 44 mosty – niektóre prawdopodobnie będą musiały być rozebrane. Dotknął też 172 gospodarstw w tym powiecie, zamieszkanych przez 335 osób, w tym 71 dzieci.

- Według naszych danych wszyscy wrócili już do domów, budynki mogą być użytkowane – zaznaczył Szczeponek.

Uszkodzone mosty są też w powiecie cieszyńskim – 6, oraz bielskim – 12. Ucierpiały też obiekty użyteczności publicznej, w tym 19 szkół, ale lekcje wszędzie odbywają się już normalnie, choć konieczne będą remonty.

Źródło - losyziemi.pl

Słowa kluczowe: