When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Wpływ pogody na samopoczucie

T
19 maja 2014, 16:02

W Polsce przynajmniej połowa ludzi (niektóre badania pokazują, że nawet 70 proc.) jest wrażliwa na zmiany pogody.

Wpływ pogody na samopoczucie

Wpływ pogody na samopoczucie badane było już wielokrotnie. Wydaje się, że słońce ma moc uszczęśliwiania ludzi i sprawia, że są bardziej skłonni do altruizmu. Na przykład w słoneczne dni kelnerzy dostają wyższe napiwki, a przechodnie chętniej odpowiadają na pytania ankieterów. Z kolei w Estonii lub na Islandii depresja nazywana jest chorobą narodową z powodu długiej zimy i krótkich dni.

Gorzej czujemy się zimą czy latem?

Najlepiej udokumentowany jest wpływ temperatury na agresję. Pojawia się ona znacznie częściej w dni gorące niż chłodne i w pomieszczeniach przegrzanych niż niedogrzanych, choć w obu czujemy się niekomfortowo. Pokazują to nie tylko eksperymenty laboratoryjne, ale także systematyczne obserwacje w warunkach naturalnych: kierowcy stojący w korku ulicznym częściej trąbią latem niż podczas zimy (zwłaszcza ci, którzy nie mają w samochodzie klimatyzacji). Zamieszki uliczne znacznie częściej pojawiają się w okresie letnim itd. Mamy tu do czynienia z ciekawą asymetrią – przecież więcej osób twierdzi, że nie lubi zimy niż lata. Mimo to eksperymenty wskazują, że silne słońce męczy nas bardziej niż silny mróz. Jest tak dlatego, że organizm ma mniej możliwości schładzania się niż ogrzewania. Gdy jest nam zimno, możemy wiele zrobić, aby się rozgrzać: zwiększyć aktywność mięśni (np. wysiłek fizyczny, dreszcze), organizm może wycofać krew z obwodów ciała i wtłoczyć ją w głąb (gęsia skórka), możemy tulić się do innych ludzi albo cieplej ubrać. Ochłodzić organizm jest trudniej. Gdy już zdejmiemy całą odzież, pozostaje tylko pocenie się i dyszenie. Jeśli jednak nie ma wiatru, jest parno i wilgotno, to organizm nie może się dalej ochładzać. Jak bardzo się wtedy męczymy, wiedzą wszyscy, którzy wybrali się w środku lata np. do Turcji, Egiptu czy Maroka.

Ciśnienie wpływa na samopoczucie

Wpływ ciśnienia atmosferycznego na nasze samopoczucie również jest dobrze potwierdzony i dokładnie wyjaśniony. Gwałtowne zmiany ciśnienia atmosferycznego (powyżej 8 hPa na dobę) są niekorzystne, a nawet niebezpieczne dla zdrowia, zwłaszcza gdy ciśnienie spada. Badania pokazują, że w takie dni więcej jest zawałów serca i przypadków migotania przedsionków. Spadki ciśnienia idą także w parze z większą ilością kłótni małżeńskich, destrukcyjnych zachowań uczniów w szkołach oraz samobójstw.Dlaczego ciśnienie wpływa na nasz nastrój? Przy niskim ciśnieniu atmosferycznym tlen z większym trudem przenika przez pęcherzyki płucne do krwi. To sprawia, że ludzie głębiej oddychają, aby uzupełnić deficyt tlenu, a serce musi wydajniej pracować, jest więc bardziej obciążone. Niskie ciśnienie idzie też w parze z mniejszą ilością testosteronu we krwi i zmniejszoną produkcją spermy. Niedobór testosteronu wpływa zaś na stany depresyjne u mężczyzn lub podwyższoną irytację.

Źrdóło - poradnikzdrowie.pl