Alarm! Nadchodzi wielka woda

T
16 maja 2014, 11:17

Uwaga mieszkańcy Krakowa i Małopolski! Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ogłosił najwyższy, trzeci stopień ostrzeżenia hydrologicznego! Strażacy zostali już postawieni w stan najwyższej gotowości.

Alarm! Nadchodzi wielka woda

Mieszkańcy pow. brzeskiego, Proszowic i krakowskich Kantorowic jeszcze nie otrząsneli się po ubiegłorocznych podtopieniach i znów drżą o swoje domy. W zeszłorocznej powodzi ponieśli bowiem duże straty.

Ulew boją się też pozostali mieszkańcy małopolski, którzy pamiętają jeszcze dramatyczną powódź z 2010 roku. Zniszczone wówczas wały przeciwpowodziowe do dziś nie zostały jednak odpowiednio wzmocnione i podwyższone. Nowy jest jedynie 800 – metrowy odcinek wału w okolicach Czernichowa. Nie ma pewności, że gdy rzeki przekroczą stan alarmowy, wały wytrzymają.

Opady mogą przekraczać nawet 100 l/mkw. Ale padać będzie też w przyszłym tygodniu. Deszcze już zaczynają podnosić niepokojąco poziomy rzek, które niebawem mogą zacząć wylewać. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed możliwymi podtopieniami. Wszystko przez niż Ywette, który wczoraj dotarł na południe kraju. Oprócz małopolski, wielka woda może wyrządzić szkody na Podkarpaciu i na Śląsku.

Źródlo - Fakt.pl

Słowa kluczowe: