When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Alarm! Nadchodzi wielka woda

T
16 maja 2014, 11:17

Uwaga mieszkańcy Krakowa i Małopolski! Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ogłosił najwyższy, trzeci stopień ostrzeżenia hydrologicznego! Strażacy zostali już postawieni w stan najwyższej gotowości.

Alarm! Nadchodzi wielka woda

Mieszkańcy pow. brzeskiego, Proszowic i krakowskich Kantorowic jeszcze nie otrząsneli się po ubiegłorocznych podtopieniach i znów drżą o swoje domy. W zeszłorocznej powodzi ponieśli bowiem duże straty.

Ulew boją się też pozostali mieszkańcy małopolski, którzy pamiętają jeszcze dramatyczną powódź z 2010 roku. Zniszczone wówczas wały przeciwpowodziowe do dziś nie zostały jednak odpowiednio wzmocnione i podwyższone. Nowy jest jedynie 800 – metrowy odcinek wału w okolicach Czernichowa. Nie ma pewności, że gdy rzeki przekroczą stan alarmowy, wały wytrzymają.

Opady mogą przekraczać nawet 100 l/mkw. Ale padać będzie też w przyszłym tygodniu. Deszcze już zaczynają podnosić niepokojąco poziomy rzek, które niebawem mogą zacząć wylewać. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed możliwymi podtopieniami. Wszystko przez niż Ywette, który wczoraj dotarł na południe kraju. Oprócz małopolski, wielka woda może wyrządzić szkody na Podkarpaciu i na Śląsku.

Źródlo - Fakt.pl

Słowa kluczowe: