When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Chmury Van Gogha widziano nad Norwegią

T
14 maja 2014, 14:41

W Norwegii udało się uchwycić niezwykłe chmury, które wyglądały jak faliste grzbiety lub surrealistyczne fale na powierzchni morza. Zjawisko trwało około trzech minut.

Chmury Van Gogha widziano nad Norwegią

Zdjęcie w niedzielę wieczorem na Lofotach (Vestvågøy), wykonała wykonała June Grønseth. Zaskoczyły ją niezwykłe chmury, które przetaczały się na niebie.

Autorka zdjęcia twierdzi, że tak niezwykły widok można było podziwiać tylko przez kilka minut. Takie formacje to tak zwane chmury falowe. Bywają też nazywane chmurami Kelvina - Helmholtza, od rodzaju fali. Tak nietypowe chmury pojawiają sie niezwykle rzadko i wyłącznie przy specjalnych warunkach pogodowych.

Atmosfera zawsze stara się osiągnąć równowagę. Chmury falowe (zazwyczaj są to Cirrocumulus Altocumulus lub Stratocumulus) powstają w strefie przygranicznej między zimnym i ciepłym powietrzem. Wiatry wieją często w przeciwnych kierunkach powyżej i poniżej chmur. Tworzą się wtedy turbulencje, które sprawiają, że te dwie masy powietrza mieszają się w spektakularny sposób.

Potoczna nazwa tych obłoków to „chmury van Gogha”. Wielu ekspertów sztuki uważa, że to właśnie takie zjawisko pogodowe zainspirowało artystę do namalowania arcydzieła „Gwiaździsta noc".

Źródło - ZNZ

Słowa kluczowe: