USA: w Kolorado spadł śnieg

T
13 maja 2014, 14:30

W niedzielę trąby powietrzne utworzyły się w kilku stanach, szkody i utrudnienia powodowały też obfite opady, silny wiatr i grad, który miejscami osiągał nawet rozmiar piłek tenisowych.

USA: w Kolorado spadł śnieg

W burzowej strefie znalazły się stany: Missouri, Iowa, Kansas, Nebraska, Indiana. We wszystkich raportowano tworzenie się niszczycielskich trąb powietrznych. W wielu miejscach tornada zniszczyły i uszkodziły budynki oraz elementy infrastruktury.

Nawet tam, gdzie trąby się nie utworzyły, gwałtowna pogoda przyczyniała się do awarii i zniszczeń. Bardzo silnie wiało – w Iowa prędkość porywów przekraczała 96 km/h, w Nebrasce 107 km/h, a w Indianie 125 km/h.

Burzom towarzyszyły ulewne opady deszczu, lokalnie powodujące podtopienia. Padał też grad. Najwięcej gradobić przeszło przez Kansas, gdzie lodowe kulki przeciętnie osiągały rozmiary piłeczek pingpongowych i golfowych, ale były też miejsca, gdzie spadały bryły wielkości piłek tenisowych. Groźne były też opady w okolicy Thurman w stanie Iowa – tam grad osiągał rozmiar piłek bejsbolowych.

Źródło - losyziemi.pl