W kwietniu 2014 odnotowano globalny wzrost ilości silnych trzęsień ziemi

T
8 maja 2014, 12:29

Aktywność sejsmiczna to coś co zawsze zaskakuje. Ludzkość nie umie jeszcze przewidywać trzęsień ziemi, ale skrupulatnie je rejestruje. Okazało się, że w kwietniu trzęsienia ziemi występowały szczególnie często.

W kwietniu 2014 odnotowano globalny wzrost ilości silnych trzęsień ziemi

Małe trzęsienia ziemi występują co kilkadziesiąt minut i to przez całą dobę. Średnie i duże wstrząsy sejsmiczne są jednak dosyć rzadkie. Zwykle mamy jedno lub dwa takie zdarzenia miesięcznie.

Kwiecień 2014 był nietypowy pod względem sejsmicznym nie z powodu całkowitej ilości trzęsień, ale z powodu nagromadzenia wstrząsów znacznie silniejszych o magnitudach powyżej 6,5 stopni w skali Richtera. W sumie w ciągu miesiąca było ich aż 13. Było też 5 ostrzeżeń przed tsunami, dlatego trzeba dużo dobrej woli, żeby nie widzieć w tym czegoś godnego przynajmniej uwagi.

  • 1 kwietnia, M8.2, północne Chile
  • 3 kwietnia, M7.8, północne Chile
  • 12 kwietnia, M7.6, Wyspy Salomona
  • 13 kwietnia, M7.7, Wyspy Salomona
  • 19 kwietnia, M7.8, Wyspy Salomona

Amerykański USGS wykonał nawet bardzo ciekawą animację przedstawiającą wszystkie znaczące zdarzenia sejsmiczne, do których doszło w czasie kwietnia 2014r. Wszystko zaczęło się 1 kwietnia od bardzo silnego trzęsienia w Chile, a potem doszło do całej serii silnych trzęsień ziemi w obrębie Pacyficznego Pierścienia Ognia, ale i na Atlantyku.

Źródło - ZNZ