When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Pierścieniowe zaćmienie Słońca

T
29 kwietnia 2014, 13:09

We wtorek, 29 kwietnia, odbędzie się pierwsze zaćmienie Słońca w 2014 roku. W szczycie zaćmienia będzie ono przypominać pierścień ognia, ale tylko nieliczni mieszkańcy półkuli południowej będą mieli okazję zobaczyć to na własne oczy.

Pierścieniowe zaćmienie Słońca

Zaćmienie Słońca, które miało dzisiaj miejsce należy do kategorii obrączkowych, czyli niekompletnych. Księżyc znajduje się najdalej od Ziemi i nie dochodzi do całkowitego przysłonięcia tarczy słonecznej. Za to widać charakterystyczną obwódkę, jakby ognisty pierścień.

Z naukowego punktu widzenia zjawisko będzie interesujące, ponieważ obserwatorzy będą mogli zobaczyć koronę słoneczną. Zaćmienie takie to zawsze naturalny odpowiednik koronagrafu takiego jak znajdujący się na pokładzie obserwatorium SOHO, Lasco3.

Jedyne miejsce na świecie, gdzie tym razem można zobaczyć wszystkie fazy zaćmienia to Antarktyda. Niemniej jednak, zaćmienie będzie widoczne z innymi obszarów, zwłaszcza z Australii. Najlepszy widok na zaćmienie będzie na australijskiej wyspie Tasmania.

Najbliższe zaćmienie Słońca, które będzie widoczne na obszarze Polski wystąpi już 20 marca 2015 r. i będzie to zaćmienie cześciowe. Za to podobne do dzisiejszego obrączkowe będzie u nas widoczne 13 lipca 2075. Następne, też obrączkowe to 23 lipca 2093 r. Całkowite zaćmienie Słońca będzie widoczne w Polsce dopiero 7 października 2135 r.

Źródło - ZNZ, youtube.com