When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Osuwisko spowoduje trwałe zamknięcie tunelu pod Mont Blanc

T
24 kwietnia 2014, 13:23

Seria osuwisk, które miały miejsce w ostatnich dniach, utrudnia połączenia komunikacyjne w pobliżu kurortu Courmayeur we włoskiej części Alp.

Osuwisko spowoduje trwałe zamknięcie tunelu pod Mont Blanc

Osuwanie się ziemi spowodowało, że ze względów bezpieczeństwa, władze miały dwie godziny, aby zamknąć tunel pod Mont Blanc, łączący Francję i Włochy. Według wstępnych szacunków, wielkość staczającej się masy ziemi i kamieni obejmuje 20 tys. m³.

W niedalekiej przyszłości wjazd do tunelu może zasypać jeszcze około 400 tysięcy m³ gleby. Wszystkie warunki naturalne sprzyjają rozwojowi niekorzystnej sytuacji. Oprócz zamknięcia tunelu, dokonano ewakuacji miejscowej ludności. Ludzie nie mogą powrócić do swoich domów do czasu opanowania żywiołu.

Eksperci szacują, że we Włoszech jest około 480 tysięcy miejsc, gdzie w każdej chwili mogą nastąpić duże i małe osuwiska. Rzeczywista liczba punktów, w których nie jest bezpiecznie, może przekroczyć nawet 2 miliony.

Źródło - ZNZ