When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Japonia: w Fukushimie wyciekła tona skażonej wody

T
17 kwietnia 2014, 13:18

Dwa poważne incydenty w uszkodzonej elektrowni Fukushima. Wyciekła tona skażonej wody i wsiąkła w glebę, a kolejne 203 tony zamiast trafić do specjalnego zbiornika, zostały wpompowane do niewłaściwego budynku.

Japonia: w Fukushimie wyciekła tona skażonej wody

Doszło do wycieku 1 tony skażonej wody, która wsiąkła w ziemię. TEPCO ogłosiło, że znalazło źródło przecieku skażonej wody. Robotnicy odkryli w niedzielę 1-centymetrowy otwór w plastikowym zbiorniku,który znajduje się około 700 metrów od morza. Tokyo Electric Power Company uważa, że brakująca woda zawiera 1200 bekereli/litr cezu-137 i 440 bekereli/litr cezu-134.

Woda wprowadzana do chłodzenia stopionego paliwa nuklearnego staje się bardzo skażona. Jest wtedy wypompowywana i wysyłana do wielu różnorodnych budynków zanim trafi do funkcjonującej części elektrowni.

W piątek 11.04.2014 odkryto, że poziom magazynowanej wody nie rośnie, a wręcz maleje. 4 pompy, które nie powinny być w użyciu, wysyłały wodę do niewłaściwego budynku. Miejsce, do którego trafiła woda, to coś w rodzaju warsztatu, gdzie spala się niektóre odpady. Nie odkryto żadnych wycieków z piwnicy, gdzie woda była przetrzymywana.

Szacuje się, że przepompowano 203 tony skażonej wody zawierającej 37 milionów bekereli/litr radioaktywnego cezu.

TEPCO stwierdziło, że naprawiło problem który spowodował, że skażona woda była wysyłana do budynku, w którym nie ma działających urządzeń ani zbiorników do przetrzymywania takiej wody.

Skażona woda wysyłana jest do pierwotnego budynku. Przedstawiciele TEPCO powiedzieli w poniedziałek, że nie wiedzą z jakiego powodu pompy zostały włączone i czy było to umyślne działanie robotników.

Źródło - losyziemi.pl