When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Najwyższy stopień alarmu dla wulkanu Nyamuragira

T
14 kwietnia 2014, 13:58

Znajdujący się w Demokratycznej Republice Kongo wulkan Nyamuragira jest afrykańskim odpowiednikiem naszej Etny, czyli jest najbardziej aktywnym wulkanem na kontynencie. Obecnie obserwuje się zdecydowane wzmożenie zjawisk wulkanicznych co zmusiło władze do ogłoszenia czerwonego alarmu, najwyższego w skali.

Najwyższy stopień alarmu dla wulkanu Nyamuragira

W bliskiej okolicy żywiołu znajduje się miasto Goma, które ma ponad milion mieszkańców. Na razie jednak nikt tam nie myśli o ewakuacji mimo, że w 2002 roku szeroki na kilometr strumień lawy właśnie z wulkanu Nyamuragira dosięgnął centrum miasta.

Nyamuragira znajduje się około 20 kilometrów na północ od Gomy. Duża aktywność w obrębie tego żywiołu miała miejsce mniej więcej dwa lata temu. Zwykle wulkan nie stwarza zagrożenia i jest nawet atrakcją turystyczną, ale teraz zabroniono zbliżania się do krateru.

Specjaliści z obserwatorium wulkanicznego z Goma twierdzą, że obserwowana obecnie duża aktywność tego wulkanu grozi w najbliższych kilku dniach eskalacją z dużym wybuchem włącznie.

Źródło - ZNZ