Niezwykłe zjawisko na plaży w Hiszpanii - ogromna chmura pokryła wszystko

T
10 kwietnia 2014, 16:04

Do niezwykłego zdarzenia doszło w hiszpańskim mieście Alicante. Ogromny obłok pojawił się nagle mimo bezchmurnego nieba i spowił wszystko w okolicy.

Niezwykłe zjawisko na plaży w Hiszpanii - ogromna chmura pokryła wszystko

Wydarzenie wzbudziło zrozumiałe zaniepokojenie osób znajdujących się w jego obszarze oddziaływania. Zastanawiano się co to takiego, a skoro podstawa tej chmury byłą praktycznie przy powierzchni ziemi uznano, że może to być efekt poważnego pożaru w mieście.

Jednak Alicante wcale nie płonęło dlatego zaczęto poszukiwać innych wyjaśnień. Jedno z nich zakładało, że obłok pochodzi z sąsiedniej Walencji, gdzie odbywał się festiwal Las Fallas, w trakcie którego odpala się zwykle bardzo dużo petard.

Meteorolodzy zaproponowali zupełnie inne wyjaśnienie. Ich zdaniem chmura powstała gdy zimne morze spotkało się z ciepłą masą powietrza napływającego z lądu. Tyle teorii, ale nie wiadomo, dlaczego nie jest to w takim razie powszechne zjawisko.

Warto nadmienić, że podobne chmury zarejestrowano również w kurortach wybrzeża Costa Blanca w tym w miejscowościach Calpe i Benidorm.

Źródło - ZNZ