When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Nowa japońska wyspa wulkaniczna połączyła się z inną wyspą

T
9 kwietnia 2014, 14:32

Wyspa Niijima, która powstałą w wyniku erupcji podwodnego wulkanu, obecnie zaczyna łączyć się już z inną wyspą, Nishinoshima. Oba lądy tworzą teraz spójną całość.

Nowa japońska wyspa wulkaniczna połączyła się z inną wyspą

Na dodatek erupcja Niijima cały czas trwa więc ta ekspansja z pewnością ulegnie powiększeniu. Wyspa Nishinoshima powstałą w podobny sposób jak Niijima, ale 40 lat temu. Nowy ląd wyłonił się jedynie 500 metrów od tej wyspy dlatego nie dziwi to, iż zdołał wchłonąć swojego towarzysza.

Nowa wyspa ma już 60 metrów wysokości a oba lądy w sumie mają kilometra długości. Jeszcze w grudniu wyspa miała 20 metrów wysokości. Gwałtowny przybór masy sugeruje, że wyspa może być nieco bardziej stałym lądem niż pierwotnie podejrzewano.

Wyspa Niijima oraz Nishinoshima znajdują się w obrębie Pacyficznego Pierścienia Ognia, obszar ten charakteryzuje się dużą aktywnością wulkaniczną i sejsmiczną. Wyspy wchodzą w skład archipelagu Ogasawara znanego czasami jako Bonin. Jest on oddalony od Tokio o mniej więcej 1000 kilometrów.

Źródło - ZNZ

Słowa kluczowe: