When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Wiosenne zdrowe zioła

T
22 marca 2016, 14:14

Jakie ziółka na zmęczenie, jakie na inne dolegliwości? Sprawdź i wraz ze zbliżającym się sezonem ziołowym twórz własną, zdrową apteczkę!

Wiosenne zdrowe zioła

W Polsce klimat sprzyja wielu różnorodnym gatunkom które urozmaicają potrawy i nadają im zupełnie nowego smaku. Do najpopularniejszych oraz najczęściej występujących w naszym otoczeniu ziół zaliczamy:

  • Pokrzywa - pospolicie uznawany za chwast z bardzo ciekawymi właściwościami. Posiada kłująco-parzące włoski powodujące bolesne podrażnienia skóry ludzi i zwierząt. Dlatego warto zwrócić na to uwagę podczas zbioru. Najbardziej wartościowy surowcem są liście młodej pokrzywy zbierane w maju i czerwcu. Składniki lecznicze pokrzywy to związki mineralne, beta- karoten, chlorofil witaminy K, C, z grupy B, garbniki. Korzenie pokrzywy są bogate w lipidy, sterole, sole mineralne, natomiast liście pokrzywy mają działanie moczopędne, leczą bóle reumatyczne, zaburzeń snu, apetytu. Przynoszą ulgę w zmęczeniu fizycznym i umysłowym.
  • Lipa - najcenniejsze są kwitnące kwiaty które już wcześniej nasze babcie pozyskiwały i suszyły na zdrowe herbatki. Kwiaty te zawierają flawonoidy, śluz roślinny, trójterpeny i związki mineralne. Niektóre składniki mają działanie uspakajające i napotne znane w lecznictwie ludowym w leczeniu przeziębień w połączeniu z kwiatem bzu, rumianku, owocem maliny.
  • Jarzębina - bardzo zdrowe są czerwone owoce które z czasów dzieciństwa można kojarzyć z koralami. Owoce jarzębiny znane są w lecznictwie jako lek witaminowy. Ze względu na dużą zawartość witamin C,E,P,K i PP a także A stosuje się w awitaminozach, arteriosklerozie. Zawarta w nich sorboza jest lekiem dla diabetyków, którzy owoców suszonej jarzębiny mogą używać w zastępstwie sacharozy czyli zwykłego cukru. Odwar z owoców tej rośliny stosuje się w nieżytach jelit, przewlekłych biegunkach oraz schorzeniach wątroby i pęcherzyka żółciowego. Jarzębinę podaje się jako środek moczopędny.
  • Czarny bez- piękne, aromatyczne kwiaty zbierane powinny być w w czerwcu. Stosowane w szczególności na wiosenne dolegliwości, pomaga przy przeziębieniu, kaszlu, katarze, zapaleniu gardła, chrypce a także przy nerwobólach.
  • Mnieszek lekarski - pospolicie nazywanym mleczem. Uważa się że wywary z korzenia tej rośliny pozytywnie wpływają na pracę wątroby oraz pęcherza moczowego. Ponadto obniżają ciśnienie krwi oraz poziomu cukru. Leczy egzemę, trądzik, dolegliwości stawów.
  • Stokrotka - jej liście i kwiaty również działają wspomagająco na pracę Wątroby oraz są skutecznie przy wszelkich zatruciach i usuwaniu szkodliwych produktów przemiany materii. Doskonale sobie radzą także przy przeziębieniu, alergicznym katarze i kaszlu. Można nią leczyć przeróżne skaleczenia a nawet przemywać oczy podczas ropnych zapaleń.
  • Rumianek - napar z tego kwiatu stosowany jest na wiele dolegliwości. Bardzo rozpowszechniony w kosmetyce. Jego podstawowe właściwości to: działanie przeciwzapalnie, wiatropędnie, przeciwskurczowo i antyseptycznie. Może się również okazać pomocny przy alergiach. Doskonały dla osób cierpiących na nieżyt żołądka i jelit, ich wrzodziejące zapalenie, wzdęcia, kolkę jelitową, stan zapalny wątroby i pęcherzyka żółciowego oraz zapalenie nerek i pęcherza.

Źródło - www.kpodr.pl