Wiosenne zdrowe zioła

Jakie ziółka na zmęczenie, jakie na inne dolegliwości? Sprawdź i wraz ze zbliżającym się sezonem ziołowym twórz własną, zdrową apteczkę!


W Polsce klimat sprzyja wielu różnorodnym gatunkom które urozmaicają potrawy i nadają im zupełnie nowego smaku. Do najpopularniejszych oraz najczęściej występujących w naszym otoczeniu ziół zaliczamy:

  • Pokrzywa - pospolicie uznawany za chwast z bardzo ciekawymi właściwościami. Posiada kłująco-parzące włoski powodujące bolesne podrażnienia skóry ludzi i zwierząt. Dlatego warto zwrócić na to uwagę podczas zbioru. Najbardziej wartościowy surowcem są liście młodej pokrzywy zbierane w maju i czerwcu. Składniki lecznicze pokrzywy to związki mineralne, beta- karoten, chlorofil witaminy K, C, z grupy B, garbniki. Korzenie pokrzywy są bogate w lipidy, sterole, sole mineralne, natomiast liście pokrzywy mają działanie moczopędne, leczą bóle reumatyczne, zaburzeń snu, apetytu. Przynoszą ulgę w zmęczeniu fizycznym i umysłowym.
  • Lipa - najcenniejsze są kwitnące kwiaty które już wcześniej nasze babcie pozyskiwały i suszyły na zdrowe herbatki. Kwiaty te zawierają flawonoidy, śluz roślinny, trójterpeny i związki mineralne. Niektóre składniki mają działanie uspakajające i napotne znane w lecznictwie ludowym w leczeniu przeziębień w połączeniu z kwiatem bzu, rumianku, owocem maliny.
  • Jarzębina - bardzo zdrowe są czerwone owoce które z czasów dzieciństwa można kojarzyć z koralami. Owoce jarzębiny znane są w lecznictwie jako lek witaminowy. Ze względu na dużą zawartość witamin C,E,P,K i PP a także A stosuje się w awitaminozach, arteriosklerozie. Zawarta w nich sorboza jest lekiem dla diabetyków, którzy owoców suszonej jarzębiny mogą używać w zastępstwie sacharozy czyli zwykłego cukru. Odwar z owoców tej rośliny stosuje się w nieżytach jelit, przewlekłych biegunkach oraz schorzeniach wątroby i pęcherzyka żółciowego. Jarzębinę podaje się jako środek moczopędny.
  • Czarny bez- piękne, aromatyczne kwiaty zbierane powinny być w w czerwcu. Stosowane w szczególności na wiosenne dolegliwości, pomaga przy przeziębieniu, kaszlu, katarze, zapaleniu gardła, chrypce a także przy nerwobólach.
  • Mnieszek lekarski - pospolicie nazywanym mleczem. Uważa się że wywary z korzenia tej rośliny pozytywnie wpływają na pracę wątroby oraz pęcherza moczowego. Ponadto obniżają ciśnienie krwi oraz poziomu cukru. Leczy egzemę, trądzik, dolegliwości stawów.
  • Stokrotka - jej liście i kwiaty również działają wspomagająco na pracę Wątroby oraz są skutecznie przy wszelkich zatruciach i usuwaniu szkodliwych produktów przemiany materii. Doskonale sobie radzą także przy przeziębieniu, alergicznym katarze i kaszlu. Można nią leczyć przeróżne skaleczenia a nawet przemywać oczy podczas ropnych zapaleń.
  • Rumianek - napar z tego kwiatu stosowany jest na wiele dolegliwości. Bardzo rozpowszechniony w kosmetyce. Jego podstawowe właściwości to: działanie przeciwzapalnie, wiatropędnie, przeciwskurczowo i antyseptycznie. Może się również okazać pomocny przy alergiach. Doskonały dla osób cierpiących na nieżyt żołądka i jelit, ich wrzodziejące zapalenie, wzdęcia, kolkę jelitową, stan zapalny wątroby i pęcherzyka żółciowego oraz zapalenie nerek i pęcherza.

Źródło - www.kpodr.pl

Średnia ocena to 4,5/5 na podstawie 52 recenzji

Pogoda w Polsce

-1°
Olsztyn
Poznań
Łódź
+1°
Lublin
+3°
Gorzów Wielkopolski
Warszawa
Kraków
+2°
Wrocław
+1°
Opole
Rzeszów
+1°
Białystok
+2°
Gdańsk
-1°
Kielce
Katowice
Zielona Góra
Toruń
+2°
Szczecin
+3°
Bydgoszcz

Wideo

Prognoza w innych regionach

Warszawa
Kraków
+1°
Łódź
Wrocław
+2°
Poznań
+3°
Gdańsk
+2°
Szczecin
+3°
Bydgoszcz
+3°
Lublin
+1°
Katowice
Białystok
+1°
Gdynia
+2°
Sosnowiec
+1°
Radom
Kielce
-1°
Toruń
+1°
Gliwice
Rzeszów
Zabrze
Wszystkie miasta