Stołowa góra Roraima [ZDJĘCIA]

T
8 kwietnia 2014, 10:00

Góra położona jest na granicy Wenezueli, Gujany i Brazylii, jednak 80% jej powierzchni należy do terytorium Wenezueli.

Stołowa góra Roraima [ZDJĘCIA]

Roraima – góra typu stoliwoo wysokości 2810 m n.p.m. w paśmie gór Pacaraima Wyżyny Gujańskiej, najwyższym jej punktem jest skała Maverick Stone, położona w południowo-wschodniej części szczytu.

Najwyższa góra tego typu na Wyżynie Gujańskiej, zbudowana ze skał osadowych, których wiek szacowany jest na dwa miliardy lat. Powierzchnia jej szczytu to ponad 30 km². Długo Roraima była uważana za najwyższy szczyt Wyżyny Gujańskiej, obecnie klasyfikowana jest jako trzeci szczyt po brazylijskich Pico da Neblina i Cerro Marahuaca. Góra położona jest na terenie Parku Narodowego Canaima.

Roraima była inspiracją dla Arthura Conana Doyle'a do napisania w powieści Zaginiony świat, napisał ją po usłyszeniu relacji Everrada im Thurma, który jako pierwszy wspiął się na szczyt w 1884 roku podczas wyprawy sponsorowanej przez Royal Geographical Society. W rzeczywistości szczyt góry jest ostoją licznych gatunków endemicznych − stanowią one 65% flory. Na Roraimie występuje także endemiczna fauna, a jeden z gatunków obok Roraimy występuje także w Afryce.

Wejście na szczyt możliwe jest z przewodnikiem i trwa pięć dni. Wejście jest możliwe bez przygotowania i bez sprzętu, trasy turystyczne zaczynają się w Wenezueli, od strony Gujany i Brazylii podejścia są trudniejsze.