When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Te rośliny nie boja się przymrozków

T
4 kwietnia 2014, 12:19

Marzysz już o kolorowym balkonie w kwiatach, a boisz się przymrozków? Są rośliny, które wytrzymają te wiosenne spadki temperatur.

Te rośliny nie boja się przymrozków

1. Wybierz kwiaty. W sklepach ogrodniczych już uginają się pod nimi półki i jest w czym przebierać. Wiosennych przymrozków nie boją się:

pierwiosnki – można je sadzić nie tylko do gruntu, ale też w donicach na balkonie. Po przekwitnięciu, gdy masz nie tylko balkon, ale też ogród, wybierz je z doniczki i posadź je na kwietnej rabacie

bratki – lubią deszcz, nie znoszą suszy. Mają bajeczne kolory. Sadź je nawet co 20 cm, bo szybko się rozrastają. Kwitną od marca do października. Nawożone odpłacą pięknym kwitnieniem od marca aż do października. Modne są bratki miniaturowe

stokrotki – lubią glebę próchniczną, niezbyt wilgotną. Mogą rosnąć w pełnym słońcu lub lekko zacienionym miejscu. Dokarmiane płynnym nawozem odwdzięczą się obfitym kwitnieniem od kwietnia aż do czerwca.

tulipany – do donic i skrzynek najlepsze są te odmiany niskie i wcześnie kwitnące

narcyzy – kwitną jeszcze w maju

hiacynty – pięknie pachną. Kwitną do końca kwietnia.

2. Kup skrzynki lub donice na balkon. Mogą być te z ubiegłych lat. Jeśli wybierzesz ten drugi wariant, usuń resztki ziemi i wyczyść pojemniki. Najlepiej pod bieżącą wodą. Mogą się tam znajdować szkodliwe dla nowych nasadzeń grzyby.

3. Skrzynki muszą mieć otwory w dnach. Wtedy roślina będzie mogła usunąć nadmiar wody i nie zgnije.

4. Kup też podstawki, żeby sąsiadom nie zalać balkonów.

5. Kup dobrą ziemię ogrodniczą

6. Dobrze jak wcześniej zaplanujesz kompozycję. Te rośliny możesz łączyć. I sadź. Chwyć donicę z rośliną. Przechyl ją na bok i delikatnie naciskaj boki i spód. Korzenie odkleją się od donicy. Przewróć ją do góry nogami i wybierz ją delikatnie. Wsadź do nowej donicy z ziemią i też delikatnie obsyp. Nie naciskaj mocno przy łodydze, bo oberwiesz korzenie. Solidnie podlej

7. Po trzech tygodniach, jeśli nie myślisz wymieniać kwiatów na inne, typowe balkonowe, tj. pelargonie czy surfinie, nawieź rośliny. Idealny będzie płynny nawóz dla roślin kwitnących. Przed użyciem dokładnie przeczytaj instrukcję. Zwykle te nawozy rozcieńcza się z wodą. Hiacynty i narcyzy, jeśli chcesz je potem wysadzić do gruntu w ogrodzie, nawoź też po przekwitnięciu, dopóki mają zielone liście, bo w tym czasie w podłożu cięgle jeszcze rosną ich cebule. Gdy całkowicie obeschną im liście, wyjmij cebule z doniczek. Znajdź dla nich suche i przewiewne miejsce. Dopiero we wrześniu posadź je w ogrodzie.

Wiszące, kolorowe donice

Z wiosennych kwiatów możesz też zrobić kompozycję do wiszącego kosza. Wybierz w sklepie donice, które w dnie mają otwory w kształcie stożków. Zetnij nożem wierzchołek tych stożków. Na dno, do wysokości tych stożków, nasyp żwirku lub keramzytu (wypalana glina, do kupienia w sklepach ogrodniczych). Obniży to wagę donicy i zapewni odpowiedni drenaż. Na keramzyt lub żwirek rozłóż włókninę, która podczas podlewania zatrzyma wodę i spowoduje, że przez otwory w dnie nie wydostanie się błoto.

Źródlo - Fakt.pl

Słowa kluczowe: