Jak sobie radzić z wiosenną alergią

T
2 kwietnia 2014, 15:00

Przyjemnie grzejące promienie słońca i budząca się do życia przyroda pozytywnie wpływają na samopoczucie, mocno nadszarpnięte po okresie zimy. Niestety dla alergików wiosna to okres wysypu wielu alergenów, przede wszystkim pyłków traw, krzewów i drzew.

Jak sobie radzić z wiosenną alergią

Po zauważeniu objawów alergii należy zgłosić się do alergologa i wykonać testy na alergię (najlepiej wykonać je jeszcze przed nadejściem wiosny lub na samym jej początku). Testy są bardzo ważne, ponieważ pozwalają określić na jakie alergeny jesteśmy uczuleni oraz złagodzić skutki uczulenia – np. stosując odpowiednie leki dla alergików.

Jeszcze skuteczniejszą formą walki z uczuleniem są szczepionki odczulające, które należy zacząć stosować jeszcze przed nadejściem wiosny, przed okresem pylenia. Terapia powinna być rozpoczęta naprawdę wcześnie, tak żeby zakończyła się również przed okresem pylenia – w ten sposób alergicy mogą przygotować się na nadejście wiosny i złagodzić (czasem nawet uniknąć) dolegliwości związane z uczuleniem.

Trzy miesiące alergii

Kiedy zakwitają pierwsze rośliny, pojawiają się objawy uczulenia – katar sienny, kichanie, przekrwienie śluzówki nosa, suchy kaszel, drapiące gardło oraz bóle głowy. Często alergicy nie zdają sobie sprawy z tego, że są uczuleni, a katar lub bóle głowy uznają za wczesnowiosenne przeziębienie, jeżeli jednak co wiosnę pojawiają się podobne objawy, należy przyjrzeć się problemowi bliżej i dać zbadać się alergologowi.

W ciągu marca, kwietnia i maja wiosenna alergia jest bardzo uciążliwa i z roku na rok daje o sobie znać coraz większej ilości ludzi, dlatego media informują w tym czasie na temat stężenia pyłków i zarodników pleśni – warto śledzić wiadomości.

Alergeny w marcu

Pierwsze alergeny mogą pojawiać się już w lutym, jeżeli sprzyja temu pogoda, najczęściej jednak wiosenna alergia zaczyna się w marcu, kiedy rozkwitają olsza i leszczyna, które dla alergików są dużym zagrożeniem.

W marcu rozprzestrzeniają się również zarodniki pleśnie, którym sprzyjają temperatura, duża wilgotność i brak opadów.

Alergeny w kwietniu

Olsza i leszczyna w kwietniu nie mają już tak silnego oddziaływania, chociaż ich pyłki jeszcze unoszą się w powietrzu. W tym czasie aktywna robi się brzoza, której pyłki również są zagrożeniem dla alergików (drzewo to pyli w godzinach popołudniowych). Stężenie zarodników pleśnie jest w tym miesiącu równie silne jak w marcu.

Alergeny w maju

Brzoza w maju robi się mniej aktywna, chociaż w dalszym ciągu jej pyłki unoszą się w powietrzu. Inne rośliny pylące w tym miesiącu to sosna, szczaw oraz pokrzywa, jednak ich pyłki nie są zbyt uciążliwe. W maju mocno pylą babka oraz wszelkiego rodzaju trawy. Zarodniki pleśni z kolei, nie tylko dalej się utrzymują, ale stają się jeszcze bardziej aktywne – zarodniki pleśni w maju są największą uciążliwością.

Źródlo - punktzdrowia.pl

Słowa kluczowe: