Wakacje wiosną – które kraje lepiej omijać ze względu na pogodę?

T
31 marca 2016, 13:49

Wiosenne miesiące to idealny czas na podróżowanie – sprzyjają temu takie czynniki, jak m.in. brak tłumów turystów w większości wakacyjnych kurortów czy stosunkowo niskie ceny. Decydując się na podróżowanie w tym okresie, musimy jednak zwrócić szczególną uwagę na pogodę i wybrać miejsce, w którym będzie ona dla nas satysfakcjonująca.

Wakacje wiosną – które kraje lepiej omijać ze względu na pogodę?

Chcesz się opalać? Wybierz Afrykę!

Jeżeli należysz do osób, które wręcz uwielbiają bardzo wysokie temperatury, opalanie i pływanie w przyjemnie ciepłym morzu, musisz ze szczególną uwagą wybierać miejsce na wiosenne wakacje. Nie wszędzie jeszcze panować będą zadowalające dla ciebie temperatury, a w niektórych popularnych kurortach może nawet padać. Grecja, Wyspy Kanaryjskie czy Turcja to idealne wakacyjne destynacje, w których pogoda zachęca do wypoczynku na świeżym powietrzu przez cały rok. Chociaż w kwietniu jest tam wystarczająco ciepło, aby zwiedzać czy zjeść z przyjaciółmi kolację na plaży, to temperatury nie są tak wysokie jak latem, w tym także temperatura wody, która wynosi ok. 17-18 stopni Celsjusza. Dla wielbicieli upałów i plażowania lepszym wyborem będzie zatem Afryka – na przykład w popularnym Egipcie wiosną zaczyna się tzw. „pierwsze lato”.

Ostrożnie z egzotyką

Wydawać by się mogło, że wiosna to idealny czas na egzotyczne wyprawy. Kojarzymy ją mimowolnie z umiarkowaną pogodą i brakiem upałów. Zdarza nam się jednak zapominać, że na drugiej stronie świata panuje przecież całkiem odmienny klimat, rządzący się swoimi prawami. Szczególnie „zdradliwe” mogą okazać się wyprawy w różne rejony Azji, które cieszą się ogromną popularnością. Dobry przykład stanowić może Tajlandia, w której od marca do czerwca panują upały, mogące znacznie utrudnić życia także turystom (powyżej 40 stopni Celsjusza). W Indiach z kolei przełom kwietnia i maja oznacza początek bardzo obfitych opadów monsunowych. Na upały będziemy też narażeni np. zwiedzając południe Chin. Warto jednak pamiętać, że pogoda w obrębie jednego kraju może być bardzo zróżnicowana – chociażby południowo-zachodnie wybrzeże Zatoki Tajlandzkiej (Ko Samui) nadaje się idealnie na wiosenne wakacje. Podstawą jest zatem dokładne sprawdzenie pogody w konkretnym rejonie, który chcielibyśmy odwiedzić.

Jak zorganizować wiosenne wakacje?

Jak widać, pierwszym krokiem powinien być staranny wybór naszego wakacyjnego kierunku. Kierować się powinniśmy przede wszystkim rodzajem aktywności, jaka nas interesuje – jeśli zamierzamy głównie zwiedzać, nieco bardziej umiarkowana pogoda w Grecji czy Turcji będzie nam sprzyjać. Jeżeli jednak wolimy błogie lenistwo na plaży, wybierzmy cieplejszy region. Następnym krokiem będzie zakupienie wybranej oferty, najlepiej w sprawdzonym biurze podróży. Większość formalności bez trudu załatwimy nawet nie wychodząc z domu, wystarczy nam konto w banku oraz dostęp do Internetu.

Wczasy wiosną to optymalne połączenie preferencyjnych cen, kameralnego wypoczynku z dala od tłumów turystów oraz dużej liczby atrakcyjnych ofert. Warto podarować sobie i najbliższym chociaż kilka dni takiego relaksu.