W Paryżu ogłoszono alert związany z zanieczyszczeniem powietrza

T
14 marca 2014, 15:56

W większości regionów Francji w czwartek ogłoszono alert związany z zanieczyszczeniem powietrza.

 W Paryżu ogłoszono alert związany z zanieczyszczeniem powietrza

Francja znalazła się właśnie w szczytowym momencie zanieczyszczenia powietrza. Kulminacja tego zjawiska miała miejsce w czwartek. W Paryżu, a także w jego okolicach, wartość zanieczyszczenia wyniosła 80 mg na metr kwadratowy. Zazwyczaj dochodzi do 30 mg na mkw.

W związku z ogłoszonym alertem francuska policja nakazała zmniejszenie prędkości i utworzyła trasy objazdowe dla samochodów ciężarowych. Paryski ratusz zalecił również ograniczenie spacerów i wypoczynku na świeżym powietrzu. Szczególną ostrożność powinni zachować ludzie z chorym układem oddechowym, dzieci i osoby starsze.

Dodatkowo udostępniono mieszkańcom Paryża bezpłatne korzystanie z Autolib (elektryczne samochody samoobsługowe) i Velib (miejskie rowery) przez okres trwania zanieczyszczenia.

Również w sąsiadującej Belgi ogłoszono alert. W związku z tym urzędnicy starają się ograniczyć ruch na drogach w kraju. By pomóc oczyścić zanieczyszczone powietrze, kierowcy są zachęcani do odstawienia samochodu i skorzystania z bezpłatnego transportu publicznego. W Brukseli ograniczono prędkość – w strefach, w których wynosi ona zwykle 70 km/h, będzie przez jakiś czas wynosić 50 km/h. Natomiast na autostradach łączących stolicę z Walonią maksymalna prędkość będzie równa 90 km/h.

Źródło - losyziemi.pl