Morscy goście w Bałtyku

T
7 marca 2014, 13:18

Wiesz, co to za zwierzę? To morświn! Żyje w wodach Morza Bałtyckiego. Niestety te piękne ssaki są zagrożone. Naukowcy robią wszystko, aby dowiedzieć się o nich jak najwięcej i uchronić ich populację przed wyginięciem.

Morscy goście w Bałtyku

Mało kto wie, jak wyglądają i gdzie żyją morświny. Te urocze, przypominające delfiny ssaki mieszkają w Bałtyku. Rejonem o największym zagęszczeniu morświnów jest południowo - zachodnia część Dani. Pojawiają się jednak także w Szwecji, Niemczech i w Polsce. Niestety czyha tu na nie sporo niebezpieczeństw.

– Morświn jest jedynym gatunkiem walenia występującym stale w Bałtyku – mówi Monika Łaskawska - Wolszczak z WWF Polska. – Największymi zagrożeniami dla jego przetrwania są przyłów, czyli przypadkowe złapanie w sieci rybackie, zakłócenia hydroakustyczne i pogorszenie stanu wód. WWF Polska w ramach projektu na rzecz ochrony tych waleni zainicjował powstanie projektu programu ochrony morświna.

A to jeszcze nie wszystko! Niebawem, dzięki naukowcom pracującym przy międzynarodowym projekcie SAMBAH dowiemy się więcej o tym, ile morświnów żyje tak na prawdę w Bałtyku, w jakim stanie jest ich populacja i w jaki sposób można pomóc przetrwać tym pięknym zwierzętom. Chcesz dowiedzieć się więcej? Wejdź na stronę internetową www.wwf.pl

Źródło - Fakt.pl

Słowa kluczowe: