When you browse on this site, cookies collect data to enhance your experience and personalize the content and advertising you see.
Visit our Privacy Policy to learn more. By continuing to use the site, you agree to this use of cookies and data.

Stworzono polimer superodporny na mrozy

T
5 marca 2014, 13:00

Unikalny polimer stworzono na Syberii. Specjaliści z Krasnojarska zaznaczają, że jest on niezastąpiony przy pracy w ekstremalnych warunkach Północy.

Stworzono polimer superodporny na mrozy

Ta właściwość nowego kompozytu pozwala mu z powodzeniem konkurować z istniejącymi zagranicznymi analogami.

Rosyjski superpolimer może stać się zamiennikiem dla tradycyjnych tworzyw sztucznych, kompozytów, stali i brązu. Odznacza się dużą wytrzymałością na uderzenia, nie koroduje, ma niski współczynnik tarcia i nie niszczy się przez promieniowanie. W warunkach ostrych zim i chłodu nie ma sobie równych na świecie, zaznacza przedstawiciel firmy projektowej Roman Dołgij:

Materiał działa dobrze w niskich temperaturach i rozwiązuje problemy, które pojawiają się podczas transportu materiałów sypkich i wilgotnych, takich jak węgiel, glina, piasek i torf. Przy ujemnych temperaturach nie pozwala im zamarzać w wywrotkach i wagonach, oraz ułatwia całkowity rozładunek.

Jeśli, na przykład, przewozić węgiel w wagonach, które wewnątrz są poryte polikeramoplastem, to przy wyładunku straty surowca są ograniczone do minimum: 0,4 tony na 4,5 tony na standardowy wagon. Oszczędność liczona w dziesiątki tysięcy dolarów!

Technologia, opracowana przez naukowców i inżynierów z Krasnojarska, otwiera nowe możliwości produkcji całego wachlarza wyrobów. Nowy polimer może być stosowany w budowie maszyn, przemyśle chemicznym, przemyśle lotniczym i stoczniowym, ortopedii, powiedział Roman Dołgij:

Charakteryzuje się on większą wytrzymałością na zużycie, niż jakiekolwiek inne tworzywo termoplastyczne, on zapobiega przywieraniu. Pod względem otrzymania receptur także jest duże pole do manewru w zależności od wymagań klienta.

Na bazie krasnojarskiej spółki w lutym 2014 roku już zorganizowano produkcję pilotażową wyrobów z polikeramoplastu o zdolności przepustowej do 10 ton rocznie.

Źródlo - polish.ruvr.ru