Stworzono polimer superodporny na mrozy

T
5 marca 2014, 13:00

Unikalny polimer stworzono na Syberii. Specjaliści z Krasnojarska zaznaczają, że jest on niezastąpiony przy pracy w ekstremalnych warunkach Północy.

Stworzono polimer superodporny na mrozy

Ta właściwość nowego kompozytu pozwala mu z powodzeniem konkurować z istniejącymi zagranicznymi analogami.

Rosyjski superpolimer może stać się zamiennikiem dla tradycyjnych tworzyw sztucznych, kompozytów, stali i brązu. Odznacza się dużą wytrzymałością na uderzenia, nie koroduje, ma niski współczynnik tarcia i nie niszczy się przez promieniowanie. W warunkach ostrych zim i chłodu nie ma sobie równych na świecie, zaznacza przedstawiciel firmy projektowej Roman Dołgij:

Materiał działa dobrze w niskich temperaturach i rozwiązuje problemy, które pojawiają się podczas transportu materiałów sypkich i wilgotnych, takich jak węgiel, glina, piasek i torf. Przy ujemnych temperaturach nie pozwala im zamarzać w wywrotkach i wagonach, oraz ułatwia całkowity rozładunek.

Jeśli, na przykład, przewozić węgiel w wagonach, które wewnątrz są poryte polikeramoplastem, to przy wyładunku straty surowca są ograniczone do minimum: 0,4 tony na 4,5 tony na standardowy wagon. Oszczędność liczona w dziesiątki tysięcy dolarów!

Technologia, opracowana przez naukowców i inżynierów z Krasnojarska, otwiera nowe możliwości produkcji całego wachlarza wyrobów. Nowy polimer może być stosowany w budowie maszyn, przemyśle chemicznym, przemyśle lotniczym i stoczniowym, ortopedii, powiedział Roman Dołgij:

Charakteryzuje się on większą wytrzymałością na zużycie, niż jakiekolwiek inne tworzywo termoplastyczne, on zapobiega przywieraniu. Pod względem otrzymania receptur także jest duże pole do manewru w zależności od wymagań klienta.

Na bazie krasnojarskiej spółki w lutym 2014 roku już zorganizowano produkcję pilotażową wyrobów z polikeramoplastu o zdolności przepustowej do 10 ton rocznie.

Źródlo - polish.ruvr.ru