Chińczycy proponują budowę kopuł chroniących przed smogiem

T
5 marca 2014, 09:00

Jak wiadomo zanieczyszczenie środowiska w Chinach osiąga rekordowe poziomy. Skutkuje to tym, że ulice wielkich miast spowija smog, który na dodatek zaczyna być niechcianym produktem importowym Chin.

Chińczycy proponują budowę kopuł chroniących przed smogiem

Zamiast jednak zrobić coś z trującym przemysłem tamtejsi naukowcy planują budowę specjalnych kopuł z tworzywa, w których znajdowałaby się biosfera ze świeżym powietrzem.

Prace nad projektem są prowadzone już od 2009 roku i uczestniczą w nich specjaliści z Wielkiej Brytanii. Bodźcem do ich rozpoczęcia była tragiczna sytuacja Pekinu, który zmaga się z wielkim zanieczyszczeniem powietrza. Poprawa jego jakości musi być niezmiernie trudna skoro inżynierowie skupili się raczej na budowie technologii, która umożliwiłaby odcięcie się od smogu.

Oczywiście oddzielenie całego miasta nie wchodzi jeszcze w rachubę, ponieważ byłoby to zbyt drogie i trudne pod względem technologicznym, ale tworzenie wielu lokalnych stref czystego powietrza osiągniętych dzięki średniej wielkości kopułom separującym od zanieczyszczeń, to dużo bardziej realna alternatywa.

Mimo, że projekt brzmi fantastycznie, to jest realistyczny. Do budowy kopuł planuje się wykorzystanie tworzywa znanego jako ETFE. Było ono w przeszłości stosowane do budowy olimpijskiej pływalni w Pekinie. Materiał ten zapewnia przepuszczalność światła, a na dodatek dobrą izolację. Jego modułowa konstrukcja powoduje, że tworzywo to jest coraz chętniej stosowane w nowoczesnym budownictwie.

Chińczycy chcą wykorzystać ETFE do zabudowy w ten sposób części obecnych parków w celu stworzenia specjalnych stref czystego powietrza. Zdaniem naukowców państwa środka, prędzej czy później takie kopuły z rezerwowym czystym powietrzem będą wykorzystywane na całym świecie.

Rozwój technologii tworzenia sztucznych biosfer może też otworzyć drogę do powstania nowego rodzaju rolnictwa. Utrzymanie atmosfery w takiej biosferze jest całkowicie pod kontrolą dlatego da się stworzyć warunki do rozwoju dowolnych roślin.

Źródlo - zmianynaziemi.pl